Reklama:

Dalších 6 podezření na úmrtí a 8 684 případů reakcí po očkování na covid-19. Odborník promluvil o uznávání protilátek

Testování protilátek - Ilustrační snímek
Testování protilátek – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2021

Očkování proti koronaviru v Česku pokračuje již jedenáctým měsícem a podíl lidí s oběma dávkami vakcíny je podle dat ministerstva zdravotnictví 57 procent. Posilující dávku pak dostalo 288 781 lidí, podíl je 2,7 procenta. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) aktualizoval data a eviduje 8 684 hlášení na nežádoucí účinky. Přibylo i podezření na úmrtí v souvislosti s vakcínami proti viru SARS-CoV-2, kterých je zaznamenáno už 122.

Reklama:

Očkování je ze stran odborníků jednou z nejefektivnějších zbraní v boji s epidemií koronaviru, která se v současné době nevyvíjí zrovna dobře. Počty nakažených se drží těsně pod hranicí 10 tisíc, ale je třeba brát v úvahu dvoutýdenní zpoždění kvůli postupným projevům onemocnění, které nenastávají hned. SÚKL je institucí, která shromažďuje mimo jiné hlášení na reakce po vakcinaci očkovacími preparáty. V Česku se používají ty od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.

"Současné studie ukazují, že protilátky jsou skutečně ekvivalentní očkování. Kdyby záleželo na mně, protilátky bych uznával. Nicméně nebudu to nějak kritizovat, protože zatím jsou i dobré důvody o tom ještě trochu pochybovat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, profesor imunologie z Akademie věd ČR.

Reklama:

Nejvíce nahlášených nežádoucích účinků spadá do kategorie celkových příznaků jako jsou horečka, slabost, únava, zimnice a také reakce v místě vpichu injekce, tedy otok, svědění, zarudnutí nebo bolestivost. Jejich počet se dostal na číslo 5 990. Na druhém místě lidé uvádí neurologické příznaky, kam patří bolest hlavy až migréna, závratě, mdloby, narušení chuti, narušení čichu, neuropatie, narušení koordinace nebo parestézie a mravenčení – konkrétně 2 579.

O 174 méně hlášení se týká kategorie ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí. Jedná se o bolest kloubů, křeč svalu, bolest kostí, bolest šlach, bolest zad, svalová slabost, svalové záškuby, ztuhlost, bolest páteře, ztuhnutí šíje nebo třeba zhoršení revmatoidní artritidy.

Naopak nejméně je reakcí, které jsou nahlášeny v době těhotenství, šestinedělí či v perinatálním období, těch je 9. O jeden případ více spadá do kategorie související s ovlivněním endokrinního systému a celkem 19 hlášení se týká například abnormální jaterní funkce nebo jejich bolesti – jde tedy o ovlivnění jater a žlučových cest. Úřad eviduje také podezření na úmrtí v souvislosti s podáním vakcín proti covidu-19, kterých je už 122, informace byly odeslány do Evropské databáze.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: