Dalších 6 podezření na úmrtí a 8 684 případů reakcí po očkování na covid-19. Odborník promluvil o uznávání protilátek

Profimedia
Testování protilátek – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 11. 2021

Očkování proti koronaviru v Česku pokračuje již jedenáctým měsícem a podíl lidí s oběma dávkami vakcíny je podle dat ministerstva zdravotnictví 57 procent. Posilující dávku pak dostalo 288 781 lidí, podíl je 2,7 procenta. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) aktualizoval data a eviduje 8 684 hlášení na nežádoucí účinky. Přibylo i podezření na úmrtí v souvislosti s vakcínami proti viru SARS-CoV-2, kterých je zaznamenáno už 122.

Očkování je ze stran odborníků jednou z nejefektivnějších zbraní v boji s epidemií koronaviru, která se v současné době nevyvíjí zrovna dobře. Počty nakažených se drží těsně pod hranicí 10 tisíc, ale je třeba brát v úvahu dvoutýdenní zpoždění kvůli postupným projevům onemocnění, které nenastávají hned. SÚKL je institucí, která shromažďuje mimo jiné hlášení na reakce po vakcinaci očkovacími preparáty. V Česku se používají ty od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.

"Současné studie ukazují, že protilátky jsou skutečně ekvivalentní očkování. Kdyby záleželo na mně, protilátky bych uznával. Nicméně nebudu to nějak kritizovat, protože zatím jsou i dobré důvody o tom ještě trochu pochybovat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, profesor imunologie z Akademie věd ČR.

Nejvíce nahlášených nežádoucích účinků spadá do kategorie celkových příznaků jako jsou horečka, slabost, únava, zimnice a také reakce v místě vpichu injekce, tedy otok, svědění, zarudnutí nebo bolestivost. Jejich počet se dostal na číslo 5 990. Na druhém místě lidé uvádí neurologické příznaky, kam patří bolest hlavy až migréna, závratě, mdloby, narušení chuti, narušení čichu, neuropatie, narušení koordinace nebo parestézie a mravenčení – konkrétně 2 579.

O 174 méně hlášení se týká kategorie ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí. Jedná se o bolest kloubů, křeč svalu, bolest kostí, bolest šlach, bolest zad, svalová slabost, svalové záškuby, ztuhlost, bolest páteře, ztuhnutí šíje nebo třeba zhoršení revmatoidní artritidy.

Hygienici v Praze nezaznamenali v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny častější výskyt infek...

Naopak nejméně je reakcí, které jsou nahlášeny v době těhotenství, šestinedělí či v perinatálním období, těch je 9. O jeden případ více spadá do kategorie související s ovlivněním endokrinního systému a celkem 19 hlášení se týká například abnormální jaterní funkce nebo jejich bolesti – jde tedy o ovlivnění jater a žlučových cest. Úřad eviduje také podezření na úmrtí v souvislosti s podáním vakcín proti covidu-19, kterých je už 122, informace byly odeslány do Evropské databáze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu