Reklama:

Data o očkování: Dvě dávky sníží riziko hospitalizace o více než 80 pct

Očkování, covid - Ilustrační snímek
Očkování, covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 13. 5. 2022

Riziko nákazy seniorů variantou covidu-19 omikron po dvou dávkách očkování kleslo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z února o 87 procent, proti nákaze o polovinu. I u velmi rizikových pacientů desetkrát snižuje riziko, že při nákaze zemřou. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) také představili studii o tom, že očkování snížilo riziko nákazy u pacientů po transplantaci o 46 procent.

Reklama:

"Očkování u vysoce rizikových pacientů stoprocentně nezabrání tomu, aby se nenakazil, nezabrání, aby nebyl hospitalizovaný, ale desetkrát nižší je riziko, že se zemře," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška ochrana proti nákaze klesá po třech či čtyřech měsících, ale ochrana proti těžkému průběhu nemoci je trvalejší. U zranitelných skupin se i v prvních měsících letošního roku držela nad 80 procent.

Reklama:

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou vyšší protilátky.

"Pokud se jedná o velmi rizikového pacienta, kterému prošla doba po druhé dávce, tak by určitě na třetí dávku měl jít," dodal. Data o nákazách ukázala podle ÚZIS vysokou ochranu u chronicky nemocných, kteří se nechali očkovat, například diabetiků nebo práce pacientů po transplantacích.

"Je zřejmé, že každý podzim, pokud virus nezmizí, což nevypadá, budeme muset očkovat. Jednou bude silnější, jednou slabší podobně jako chřipkový virus," doplnil Válek.

Data ÚZIS ukázala, že v listopadu 2021, kdy se šířila varianta delta, očkování dvěma dávkami snížilo riziko nákazy u osob nad 65 let o zhruba 59 procent, riziko hospitalizace o více než 76 procent a léčbu na JIP o téměř 85 procent. Letos v únoru, kdy se už šířila nakažlivější varianta omikron, bylo riziko nákazy nižší o 50 procent, hospitalizace téměř 87 procent a JIP 89 procent.

Podle Duška tak očkování v době nakažlivějších variant delta a omikron zabránila zahlcení nemocničního systému. "Očkování určitě zachránilo mnoho životů," dodal přednosta transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Epidemie koronaviru v Česku s teplejším počasí výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve. Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisícovku. To se stalo naposledy loni v září. Klesá ale také zájem o testy, které už od minulého čtvrtka pojišťovny hradí jen se žádankou od lékaře. V nemocnicích je poprvé od října s covidem méně než 300 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: