Den "D" Markéty Pekarové Adamové se blíží. Andor Šándor uvedl, že její odvolání z postu šéfky Sněmovny by znamenalo přiznání fatálního neúspěchu

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2023

Už na příští řádné schůzi by poslanci mohli jednat o odvolání Markéty Pekarové Adamové (38) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila politického glosátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), jak vidí šance na to, že by politička byla odvolána. Z jeho slov vyplynulo, že to je skutečně málo pravděpodobné, spíše se šance blíží nule.

Sněmovna by kromě záležitosti kolem Pekarové Adamové měla schvalovat například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Pokračovat by mohla v závěrečném kole projednávání sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu. Řádná schůze začne v úterý 4. dubna. Návrh jejího programu už projednal organizační výbor.

"Myslím si, že je krajně nepravděpodobné, že by došlo na její odvolání. Po sérii neúspěchů, které pětikoalice předvádí, by to bylo přiznání fatálního neúspěchu, že v rámci koaličních handlů svěřili předsednický post paní Pekarové Adamové, která evidentně nemá úplně nejlepší předpoklady, aby ve svém věku řídila 200 neřiditelných poslanců. Myslím si, že pětikoalice je dnes v situaci, že bude dělat cokoliv, jen ne přiznávat neúspěch. Myslím si, že paní Pekarová to má jisté, že odvolána nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Opozici vadí postup Pekarové Adamové při schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. Pekarová Adamová opozici vzkázala, že hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců a podpořil ji také premiér Petr Fiala (58). Za nynějšího rozložení sil v se dolní komoře dostatečný počet hlasů pro odvolání předsedkyně nenajde.

Řádná schůze Sněmovny by mohla trvat až tři týdny a s týdenními přestávkami určenými pro jednání výborů by mohla skončit v pátek 5. května. Aktuální návrh programu čítá přes 140 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.