Deštivé počasí jim nevadí. Zápřednice jedovaté jsou aktivní. Bioložka popsala, v jakém vývojovém stádiu se nacházejí
Ještě před rokem 2008 byla v Česku poměrně vzácná, dnes na ni již lze narazit prakticky kdekoliv. Řeč je o zápřednici jedovaté, tedy nejjedovatějším pavoukovi v našich končinách. Reakce na její kousnutí se mohou lišit, ovšem odborníci uklidňují, že zdravému člověku nemůže smrtelně ublížit. V posledních týdnech bylo počasí deštivé, aktivita zápřednic ale neklesla. "Pavoukům obecně deštivé počasí nevadí," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská a popsala, v jakém vývojovém stádiu nyní zápřednice jedovaté jsou.
Zápřednice jedovaté začínají být aktivní, jakmile se po zimě oteplí a vyleze sluníčko. Mrazivé zimy plné sněhu pavoukům nesvědčí, ale chladnější letní počasí doprovázené deštěm, jaké v Česku panovalo v posledních týdnech, jim nikterak neublíží. "Pavoukům obecně deštivé počasí nevadí. Zápřednice, samci i samice, teď dospívají," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská, zda jsou nyní zápřednice aktivní a v jakém jsou vývojovém stádiu.
Mnoho lidí se pavouků bojí, ať už jsou jedovatí, či nikoliv. Ze zápřednice není třeba mít panický strach, protože nejde o agresivního pavouka, ale určitě není radno se jí dotýkat. "Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Zápřednice běžně neútočí. Lidé by ale rozhodně na ní neměli sahat," upřesnila odbornice pro ŽivotvČesku.cz, proč se tohoto pavouka při běžném setkání není třeba obávat.
Potkat zápřednici jedovatou doma je téměř nemožné. K lidem se totiž nerada přibližuje a navíc pro ni budovy nejsou vhodným místem k životu. "Není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka, naopak jde o druh s výraznou noční aktivitou. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská, kde se nejjedovatějšímu pavoukovi Česka nejlépe daří.
Zápřednice je agresivní v případě, že jde o samici, která hlídá svá mláďata. Pokud už zaútočí a člověka kousne, jen pro málokoho bude její jed představovat větší riziko. Reakce jsou u zdravých lidí individuální, ale v případě, že má kousnutý člověk skryté zdravotní vady či alergie, může u něj dojít i k závažným zdravotním komplikacím. "V případě, že člověk trpí alergií, lékařská pomoc je rozhodně nutná," uvedla bioložka Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.