Diplomacie velí jednat, učil mě to Karel Schwarzenberg, okomentoval Miroslav Kalousek roztržku české a slovenské vlády
Komentář: Bouřlivé časy se stávají ještě emotivnějšími. Mezinárodní krize vyvolaná ruskou agresí proti Ukrajině zasahuje už i do letitých nadstandardních vztahů mezi Čechy a Slováky. Kabinet Petra Fialy oznámil zrušení mezivládních setkání, a to kvůli odlišnému postoji Bratislavy ke konfliktu na Východě. Strhl se český frenetický potlesk, zaznívá ale i zhrození a věcná kritika. Zkušený politický matador a bravurní řečník Miroslav Kalousek, který rozhodně nepatří do stáje příznivců slovenského premiéra Roberta Fica, krok vlády Petra Fialy kritizuje. Pro portál ŽivotvČesku.cz uvedl, že k diplomacii patří říkat nejbližšímu sousedovi z očí do očí i nesouhlasné stanovisko.
Válka má tu strašlivou schopnost, že destruuje vše, co je v jejím dosahu. Lidské životy, města, myšlení i mezilidské vztahy. Rusko svou agresí proti Ukrajině otevřelo stavidla temného kalu, který rozrušuje jistoty, které se zdály být neotřesitelnými. Válka tak nejnověji ničí bratrské česko-slovenské vztahy. Vláda Petra Fialy od počátku principiálně podporuje trpící Ukrajinu a lze směle konstatovat, že je v rámci západního světa premiantem.
Kabinet Roberta Fica, který se ujal vlády na Slovensku, zvolil radikálně jinou cestu a otevřel přístup stanoviskům Moskvy. Ministr zahraničí Juraj Blanár se tak v Turecku setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. A oheň byl na střeše. Právě tato schůzka vedla ke striktnímu rozhodnutí ministerské sestavy pod vedením Petra Fialy. Ne všichni ale s takovým rozuzlením česko-slovenských vztahů souhlasí. Asi nejvíce je překvapující názor zkušeného politika a glosátora Miroslava Kalouska. Ale jen na první pohled, protože je zcela zřejmé, že navazuje na tradici Karla Schwarzenberga, který byl znám schopností umné diplomacie.
"Můj pohled na věc vychází z toho, co mě kdo kdy učil – zejména Karel Schwarzenberg. Postoj české vlády k Ukrajině podporuji, dokonce mohu říct, že jsem na českou vládu hrdý. Jsem velmi smutný z toho, jaký postoj má slovenská vláda. Nicméně, diplomacie je jednat, jednat, jednat a předcházet konfliktům. Myslím, že česká a slovenská vláda má řadu témat jiných, než je ruská agrese na Ukrajině. Mají mnoho témat jiných. A stávající problém nepovažuji za šťastný. Myslím, že nejbližšímu sousedovi se dají říkat i nepěkné věci do očí, ale musím s ním u toho mluvit. Když s ním nemluvím, tak je to těžké," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politik a bravurní rétor Miroslav Kalousek.
Proti postupu vlády Petra Fialy se ohradil i další z politických klasiků, bývalý prezident Miloš Zeman, který počínaje 24. únorem 2022 setrvale podporuje Ukrajinu, ale zároveň si zachovává vynikající vztahy se slovenskou vládní garniturou. "Je velice snadné bořit a velice obtížné budovat. Fialova vláda se vydala cestou boření, protože budovat neumí. Přerušení česko-slovenských vztahů je podle mého názoru hrubá politická chyba. A nikdo nemůže diktovat vládě suverénní země, jak se má chovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exprezident Miloš Zeman.
Politici vládní pětikoalice vesměs rozhodnutí sestavy Petra Fialy zrušit společná zasedání se slovenským kabinetem vítají a podporují, stejně tak činí slovenská liberální opozice. Protesty zaznívají, nepřekvapivě, z úst představitelů českých opozičních stran, odsudek už zazněl například ze strany lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Slovenský premiér Robert Fico reagoval vyhrocenými slovy, kdy českou vládu obvinil z podpory války, o své zemi prohlásil, že usiluje o mír.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.