Dítě v rozpáleném autě už po 15 minutách bojuje o život. Čím je menší, tím je to horší, říká lékařka

Dítě - Ilustrační snímek
Dítě – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Tropická vedra přináší radost milovníkům koupání a starosti motoristům. Policie i zdravotníci každý rok varují rodiče, aby nenechávali své děti v autě, i když si jdou odskočit »​jen na 10 minut«. V rozpáleném autě začíná už po patnácti minutách boj o život. "Čím je dítě menší, tím více hrozí dehydratace organismu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz dětská lékařka Kateřina Kunstýřová.

Pokud rodič či jiný zákonný zástupce nechá v současných vedrech dítě (či domácího mazlíčka) v autě bez dozoru, riskuje fatální následky. Dětský organismus se začne rychle přehřívat.

Pokud je venkovní teplota 30 stupňů Celsia, tak v zaparkovaném autě je po pěti minutách přibližně 35 stupňů Celsia, po deseti minutách už je to 37 stupňů Celsia. Po 30 minutách je v autě už brutálních 45 stupňů Celsia a po hodině atakuje teplota v zaparkovaném voze hranici 60 stupňů Celsia. Malé dítě nemá v takovém případě žádnou šanci.

"Čím je dítě menší, tím více hrozí dehydratace organismu. U malých dětí bývají i problémy kožního charakteru - zapaření kůže a ekzémy. Když dojde k úžehu, tak dítě má horečku a může zvracet," uvedla pro ŽivotvČesku.cz dětská lékařka Kateřina Kunstýřová s tím, že dětské tělo obsahuje hodně vody, proto se rychle ohřívá.

V uzavřeném autě na slunci dochází po pěti minutách k přehřátí organismu. Dítěti začíná otékat obličejové svalstvo a přichází urputné bolesti hlavy. Po deseti minutách v autě už dítě ztrácí vědomí. Po dalších deseti minutách začíná mozek otékat a tlačit na lebku. V lidském organismu přestává fungovat centrální nervový systém. Po 40 minutách se do plic dostává voda a krev a přestává bít srdce.

Pokud se podaří dítě (nebo i starého člověka) dostat z auta v čas, pak je potřeba ho přenést do chladnějšího prostředí. Je důležité do organismu doplnit ztrátu vody a minerálů. Vodu je nutné podávat po malých doušcích. Pokud přehřátý člověk zvrací a má křeče, je dobré do vody přidat lžičku kuchyňské soli. Rozhodně lékaři nedoporučují, aby přehřátý člověk byl ochlazován zprudka tím, že by na něj někdo nastříkal ledovou vodu. K ochlazení je lepší použít vlažnou vodou, protože studená voda reflexně zúží cévy v kůži a proces ochlazování se tím zpomaluje. K pití je vhodné také podat vlažnou vodu, protože sliznice žaludku reaguje na studený nápoj tak, že ho musí zahřát, vlažný nápoj se vstřebá rychleji. Během ochlazování těla je důležité se spojit s lékařem a zajistit převoz do nemocnice.

S opuštěnými dětmi a domácími mazlíčky mají bohužel četné zkušenosti policisté a městští strážníci. Mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková popsala, kdy se hlídky rozhodnou k tomu, že do vozidla vniknou za použití násilí.

"Vždy záleží na konkrétní situaci. Když strážník vidí, že pes špatně dýchá nebo dítě je netečné, tak může zakročit a rozbít okénko. Pokud se nepodaří sehnat majitele vozidla, tak je nutné se odhodlat k zákroku. Škoda na vozidle se opět posuzuje podle konkrétní situace, zda šlo o přestupek či trestný čin. V případě trestného činu pak rozhoduje o náhradě škody soud, v případě přestupku rozhoduje správní orgán," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.