Dívka měla dlouhé roky dvě srdce. Lékaři u ní provedli unikátní operaci, díky níž se stal zázrak

Hannah Clarková měla 10 let v těle dvě srdce
Hannah Clarková měla 10 let v těle dvě srdce
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Některé lidské příběhy se mohou zdát až neuvěřitelné. Dlouhých deset let byla Hannah Clarková (27) z jižního Walesu známá jako dívka se dvěma stejnými orgány v hrudi. V červnu 1995 byla hospitalizována kvůli tomu, že se narodila s příliš malým srdíčkem, které nebylo schopné dostatečně pracovat. Jediným řešením byla operace, která jejímu vlastnímu srdci pomohla díky spojení s tím transplantovaným od dárce. Jenže postupem let dívčino tělo s přijatým orgánem začalo bojovat a odmítalo mít dvě srdce.

Život nebyl pro Hannah Clarkovou z anglického města Mountain Ash lehkým už od prvních měsíců, kdy přišla na svět. Děvčátko se totiž narodilo se srdeční vadou a po čase se ukázalo, že trpí kardiomyopatií – onemocnění srdečního svalu spojeném s poruchou srdeční funkce. Lékaři u ní museli v roce 1995 provést transplantaci, aby dárcovské srdce převzalo většinovou úlohu, čímž mělo umožnit úlevu srdci holčičky. Deset let žila s cizím orgánem v hrudi, ale nastaly komplikace kvůli imunosupresivním lékům. Ty měly zabránit situaci, kdy by dívčino tělo odmítlo orgán dárce.

Během četných vyšetření se zjistilo, že se u Hannah objevila vzácná forma rakoviny a byla nezbytná léčba chemoterapií. Lékaři byli nuceni snížit dávky imunosupresiv, což však vedlo k obraně organismu proti dárcovskému srdci. V londýnské nemocnici Great Ormond Street Hospital rozhodli, že musí orgán do dárce odebrat a v únoru 2006 podstoupila další operaci. Zjistili, že dívčin vlastní orgán se zotavil natolik, že dokáže fungovat normálně i bez nutnosti užívání léků.

"Nečekali jsme, že se její srdce zotaví, ale když se to začalo dít, byli jsme naprosto nadšení. Srdce, které málo pracovalo, najednou fungovalo normálně. Jasně to ukazuje, jak se tento orgán zvládne pomocí dárcovského zotavit," vyjádřil se k zázračnému uzdravení Hannah Clarkové egyptsko-britský kardiochirurg Sir Magdi Yacoub, jak uvedl web Independent.co.uk.

Profesor Peter Weissberg z charitativní nadace British Heart Foundation financující výzkum spojený se srdečními a oběhovými chorobami zmínil, že léčba kardiomyopatie pomocí dárcovského srdce bylo v medicíně dlouho diskutovaným tématem.

Pro samotnou Hannah to byl zcela nový pocit, se kterým se po letech života se dvěma srdci musela vyrovnat. "Bylo to opravdu zvláštní, cítila jsem se prázdná. Měla jsem v sobě druhé srdce tak dlouho a najednou bylo pryč. Vlastně jsem měla pocit, že mi v hrudi něco chybí. Nyní už nemusím brát žádné léky. Jsem opravdu nadšená a vděčná mému dárci i kardiochirurgům, kteří mě operovali. Bez nich bych tu dnes nebyla," řekla pro BBC Hannah Clarková, která 1. května oslaví 28. narozeniny a přesto, že srdce dárce jí lékaři nakonec museli vzít, díky němu dokázala překonat dlouhé roky a její vlastní orgán se mohl plně uzdravit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.