Tři roky žila s orgány mimo bříško. Zázrak medicíny vrátil holčičce normální život. Teď se raduje a chlubí, říká maminka

Tříletá Laurel Phizackleaová
Tříletá Laurel Phizackleaová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2021

Osud k ní rozhodně nebyl přívětivý. Tříletá Laurel Phizackleaová se narodila se vzácnou vadou, kvůli níž zůstaly některé její orgány mimo břišní dutinu. Lékaři čekali na chvíli, až bude dívenka z fyziologického hlediska schopná podstoupit sérii komplikovaných operací. Ty jí nakonec zachránily život. Statečně se tak poprala se zdravotním problémem, který u většiny diagnostikovaných pacientů končí fatálně.

Zázrak medicíny dal naději teprve tříleté Laurel Phizackleaové. Tři měsíce před jejím narozením zjistili lékaři v nemocnici Addenbrookes v Cambridge, že má plod vzácnou poruchu zvanou exomfalos - při ní dochází k uzavření přední břišní stěny. Kelly a Sean Phizackleaovi museli čelit zprávě, která představuje noční můru pro každého rodiče – hrozilo, že jejich malá dcera může zemřít. Po porodu muselo být miminko umístěno do inkubátoru a 13 týdnů strávila Laurel na jednotce intenzivní péče zaměřené na novorozené děti.

Exomfalos vznikne tehdy, kdy se břišní svaly nesvírají správně, takže některé orgány v břiše zůstávají venku. U Laurel to odborníci klasifikovali jako masivní formu, protože se u ní jednalo hned o tři orgány - žaludek, játra a střeva. "Přišla chvíle, kdy jsme se poprvé vrátili z nemocnice domů a člověk si říkal, jestli vůbec někdy budeme moci žít normálním životem," přiznala Kelly Phizackleaová pocity, které s rodinou prožívali, jak uvedl web Elystandard.co.uk.

Dívenka podstoupila několik náročných operací, kdy jí lékaři vyjmuli orgány a umístili je na správné místo v břišní dutině. Pro rodinu je radost sledovat holčičku, která si uvědomuje, že má »normální« bříško, užívá si to. "Teď se dostává do fáze, kdy se ráda chlubí novým bříškem. Měli jsme pocit, že jsme asi zapomněli na skutečnost, jak se bude cítit. Tři roky znala jen tohle a najednou usnula, probudila se a je to pryč," dodala matka dívenky, která měla vystouplé orgány mimo bříško a čekala na operaci, kterou bude moci podstoupit až ve věku tří let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.