Dny tropických veder jsou tady. Dorazí ale i bouřky. Dagmar Honsová upřesnila, kam až vystřelí rtuť teploměru

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Česko se konečně dočkalo tropických dnů, které budou vládnout až do konce týdne. Teploty přitom vyšplhají opravdu vysoko, ale horko bude provázet také výskyt silných bouřek. "Z pátka na sobotu, ze soboty na neděli a z neděle na pondělí nás čekají také tropické noci, kdy teploty nebudou klesat pod 20 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Po chladnějším začátku meteorologického léta, které odstartovalo 1. června, si nyní obzvláště milovníci horka mohou užívat tropické dny. Rtuť teploměru vyšplhá nad »třicítku« a lidé budou mít možnost využít slunečné dny ke koupání nebo třeba k opalování, i když s velkou opatrností.

"Bude nás provázet velmi teplé jižní proudění a počínaje dnešním dnem začínají tropické teploty a dny, které potrvají až do pondělí. Dnes budou nejvyšší odpolední teploty stoupat k 30 °C, v Polabí nám to ukazuje až 33 °C. V pátek pak očekáváme 34 °C a o víkendu a v pondělí dokonce 35 °C. Bude se jednat převážně o slunečné dny, kdy se při přechodně zvětšené oblačnosti mohou objevit ojediněle dešťové přeháňky nebo bouřky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v sobotu se budou vyskytovat hlavně na západě republiky.

"V neděli a v pondělí počasí u nás začne ovlivňovat vlnící se studená fronta. Bouřky a srážky by měly být během odpoledních hodin postupně na většině území Česka. Bouřky budou zřejmě opravdu silné, protože sem přijdou do super tropických teplot. Z pátka na sobotu, ze soboty na neděli a z neděle na pondělí nás čekají také tropické noci, kdy teploty nebudou klesat pod 20 °C," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka k tomu, jaké budou z hlediska počasí následující dny před víkendem i během něj.

Je to měsíc, kdy se rodina slavného šéfkuchaře Radka Kašpárka (39) rozrostla. Jeho manželka Andrea přivedla na svět chlapečka, který dostal jméno Sebastian. Po narození vážil 2 480 gramů a měřil 44 centimetrů. Pro ŽivotvČesku.cz dvojnásobná maminka prozradila, že letos se plány na dovolenou kvůli chlapečkovi musely odložit. "Letos dovolenou v zahraničí odkládáme, ta bude až v dalším roce," řekla pro ŽivotvČesku.cz sympatická Andrea Kašpárková.

Česko za sebou má ojediněle tropickou noc, kdy teploty neklesly pod 20 °C. To odpovídá i s...

Tropické teploty jsou v mnoha ohledech také rizikové a je potřeba se některým činnostem či aktivitám raději vyhnout, aby člověk předešel komplikacím nebo zdravotním obtížím. "Rozhodně je dobré dát pozor na sníženou koncentraci při řízení. Je lepší se vyhnout také nějakým výletům nebo pokud možno i služebním cestám," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.