Reklama:

Do bytů pořádají nálety slunéčka východní, ale i další migrující hmyz. Promluvil entomolog

Slunéčko východní
Slunéčko východní
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2022

Babí léto je na svém konci a řada domácností si chce do svých domovů naposledy pustit otevřením oken ještě trochu slunečních paprsků. Pozor ale na nechtěné návštěvníky. Velké množství druhů hmyzu totiž hledá právě v tomto období vhodné místo na přezimování. Zejména invazní slunéčka východní se hojně přesouvají do bezpečných zimních úkrytů - často se tak dostanou do domovů lidí. Pro ŽivotvČesku.cz o tom promluvil Oldřich Navrátil z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Reklama:

"Slunéčko východní se poprvé v České republice objevilo v roce 2006 a rozšířílo se během několika let na celém území kromě nejvyšších hor. Má rádo řekněme prostředí pozměněné člověkem, takže se ve městech vyskytuje v parcích a na venkově v ovocných sadech. V těchto místech nahradilo druhy tuzemských slunéček. Když se lidé podívají ve volné přírodě, tam ale nadále převládají naše původní druhy slunéček," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený entomolog a vysvětlil, proč řada lidí právě na podzim narazí na invazní hmyz ve svých domácnostech.

Na jaře a v létě slunéčka konzumují mšice. Když nastane podzim, tak tukové zásoby doplní sacharidy z ovoce. Následně jsou zásobeni a připraveni přejít do přečkání zimy.

Reklama:

"Když je babí léto, slunéčko východní nalétává do domů či bytů. Je to způsobené tím, že v původním areálu v Číně a podobně si chtějí najít suchou skalku na kopci. Kdyby totiž zalezlo do spadaného listí a podobně, tak by tam mělo vysokou vlhkost a znamenalo by to riziko, že chytí nějakou nemoc. Aby se riziku vyhnulo, tak v tuzemsku pro ně hezký bílý dům představuje skalku a letí na něj," zdůvodnil Oldřich Navrátil, proč se lidé setkávají s hmyzem ve svých domovech.

Odborník dále uvedl, že ke svému letu - přesunu - potřebují slunéčka východní teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Důležitý je také sluneční svit a ideálně bezvětří. "Nebezpečná nejsou, jsou jen otravná," dodal entomolog na častou otázku, zda mohou člověku nějakým způsobem ublížit.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: