Bouřky zasáhly Česko. Svratka dosáhla na třetí povodňový stupeň a vylila se z břehů. ONLINE mapa

V Česku udeří silné bouřky.
V Česku udeří silné bouřky.
Foto: HZS / ČHMÚ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2020

Meteorology avizované bouřky v sobotu odpoledne dorazily do Česka. Dešťová pokrývka doprovázená blesky se snesla kolem 14 hodinu na Střední Čechy, Prahu, Šumavu, Krkonoše nebo Ostravsko. Ve večerních hodinách byla zpřísněna výstraha. Na Svratce dokonce na třetí stupeň povodňové aktivity.

Do sobotního dopoledne platila výstraha před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí pro celé území České republiky. Následně ji meteorologové změnili na vysoký stupeň nebezpečí. Přes Česko se tak odpoledne přehnaly první silné bouřky.

ČHMÚ ve večerních hodinách zpřísnil výstrahu před povodněmi, platí vysoký stupeň nebezpečí. Na některých menších tocích byl již vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, na Svratce dokonce třetí stupeň povodňové aktivity, který značí ohrožení. Hasiči vyjížděli ve více než 380 případech. Svratka v Borovnici se nakonec vlivem dešťů během noci vylila z břehů.

"Z důvodu předpovídaných silných přívalových srážek očekáváme v zasažených oblastech prudké přechodné vzestupy hladin zejména menších toků až k úrovni 2. stupeň povodňové aktivity," uvedli meteorologové před 18:00 hodin.

Podívejte se na ONLINE mapu:

Od sobotního poledne do půlnoci platí výstraha před velmi silnými bouřkami pro Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj.

Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 50 mm a kroupami,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bouřky se přehnaly přes území Česka. "Na Šumavě v oblasti Železné Rudy a na Frýdlantsku se vyskytuje velmi silná bouřka doprovázená přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 40 mm a pravděpodobně i kroupami," uvádí portál ČHMÚ.

V Žítkové v Bílých Karpatech hrozí po bouřce protržení hráze rybníka. Fronta směřuje dál k Olomouckému kraji. 

Během lijáku v Praze byla zasažena Thomayerova nemocnice na Praze 4, kde aktuálně hasiči čerpají vodu ze zatopeného suterénu.

Vysoký stupeň nebezpečí pak bude platit pro celé území v neděli. Půjde o o Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj, a to od 10. hodiny dopoledne i pro zbytek území.

Podobně hasiči na Liberecku mají plné ruce práce. Zasahují v několika domech, kde čerpají vodu ze sklepních prostorů.

Jiná situace není ani u hasičů na Olomoucku. "V Šumvaldu zasahuje více než 20 jednotek hasičů, kteří sváží naplaveniny a bahno, čistí koryto řeky a čerpají studny. V Oskavě a Dlouhé Loučce zůstávají na místě naši velitelé a předávají zásah do režie obci a místní JSDHO. V případě potřeby profesionální jednotky opět vyšleme," uvádí na Twitteru.

Výstraha vyprší v neděli ve 22 hodin.

Výstraha platí pro kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj (Blovice, Horažďovice, Horšovský Týn, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj (Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.