Do Česka míří bouře Ulli. Meteoroložka popsala, kdy dorazí a jaké hrozby s sebou přinese

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2021

Duben přináší aprílové počasí. Jeden den rekordní jarní teploty, druhý výrazné ochlazení a sněhové srážky. V následujících dnech dojde ještě k výraznějšímu ochlazení a během Velikonočního pondělí do Česka dorazí bouře pojmenovaná Ulli, která bude znamenat i výrazné zesílené větru. "Na severozápadní hranice by měla dorazit ve dvě hodiny odpoledne, do Prahy asi o hodinu později, ale to »pravé ořechové« bude až v 16 a 17 hodin. Ve 20 hodin by pak měla dorazit do Brna," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé už se připravovali na příjemné jarní teploty a slunečné dny, které zažívali v minulém týdnu. Ale nečekaně přijde opak, tedy zima, sníh a aktuální je také výstraha kvůli náledí.

"Dnes bude před naše území přecházet výrazná studená fronta – je spojena s tlakovou níží Ulli. Přijde sněhová bouře, protože na studené frontě očekáváme postupně od nadmořské výšky nad 300 metrů nad mořem srážky sněhové. Na severozápadní hranice by měla dorazit ve dvě hodiny odpoledne, do Prahy po 15. hodině, ale to »pravé ořechové« bude až kolem 16 a 17 hodin. Ve 20 hodin by pak měla dorazit do Brna," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kvůli Ulli bude velmi výrazně zesilovat vítr.

Je nutné brát v potaz, že síla větru může lámat větve a působit menší škody na stavbách jako je například stržení střešních tašek. U síly nad 100 km/h, podle Beafortovy stupnice plného vichru až vichřice, může docházet i k vyvracení stromů a k rozsáhlému pustošení zasažené oblasti.

"V nížinách zesílí na nějakých 75 km/h, na horách až na 110 km/h. Mohou se na ní objevit ojediněle bouřky, bílá tma – tzn. nulová dohlednost a po jejím příchodu k nám pronikne původem arktický vzduch od severu. Čeká nás velmi výrazné ochlazení. Zatímco před studenou frontou teploty v Čechách vystoupí na 10 až 14 °C, na Moravě a ve Slezsku až na 16 °C, ve večerních hodinách – ve 22 hodin nám to ukazuje teploty na -1 až -2 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jaké počasí přinese Velikonoční pondělí a další dny pracovního týdne.

Podle ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (42) vláda nebude žádat o vyhlášení dalšího nouzového stavu, kdy aktuální platí v Česku do neděle 11. dubna. Uvedl, že trend epidemie je klesající a od 12. dubna dojde k postupnému rozvolňování počínaje návratem dětí do školních lavic. Necelé tři měsíce před začátkem astronomického léta se zdá, že by nejteplejší měsíce v roce mohly proběhnout bez větších omezení a lidé by se mohli konečně vrátit k normálnímu životu. Bývalý ministr zdravotnictví a právník Adam Vojtěch (34) zdůrazňuje, co bude pro rozvolnění zcela nezbytné. "Pokud se podaří proočkovat rizikovou populaci, tak pak to samozřejmě bude veselejší a v letních měsících si budeme možná moci dovolit mnohem více," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

K oteplení bohužel nedojde. Do Česka přijdou chladné dny, kdy bude nutné znovu vytáhnout zimní bundy a kabáty. "Studené arktické proudění nás bude provázet až do čtvrtka, čeká nás série mrazivých teplot. Po ránu to budou teploty nejčastěji od 0 do -5 °C a v odpoledních maximech mezi 3 až 7 °C," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Za necelý měsíc začíná astronomické léto, ale počasí v poslední době nepřipomíná ani jaro....

Začínal jako obchodník s kopírkami, do nejvyšší ligy bohatých vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Tvář Petra Kellnera byla veřejnosti dříve známá hlavně z fotografií výročních zpráv jeho vlastní firmy PPF, byl suverénně nejbohatším občanem České republiky. Podle zahraničních médií zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu