Do Česka míří bouře Ulli. Meteoroložka popsala, kdy dorazí a jaké hrozby s sebou přinese

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2021

Duben přináší aprílové počasí. Jeden den rekordní jarní teploty, druhý výrazné ochlazení a sněhové srážky. V následujících dnech dojde ještě k výraznějšímu ochlazení a během Velikonočního pondělí do Česka dorazí bouře pojmenovaná Ulli, která bude znamenat i výrazné zesílené větru. "Na severozápadní hranice by měla dorazit ve dvě hodiny odpoledne, do Prahy asi o hodinu později, ale to »pravé ořechové« bude až v 16 a 17 hodin. Ve 20 hodin by pak měla dorazit do Brna," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé už se připravovali na příjemné jarní teploty a slunečné dny, které zažívali v minulém týdnu. Ale nečekaně přijde opak, tedy zima, sníh a aktuální je také výstraha kvůli náledí.

"Dnes bude před naše území přecházet výrazná studená fronta – je spojena s tlakovou níží Ulli. Přijde sněhová bouře, protože na studené frontě očekáváme postupně od nadmořské výšky nad 300 metrů nad mořem srážky sněhové. Na severozápadní hranice by měla dorazit ve dvě hodiny odpoledne, do Prahy po 15. hodině, ale to »pravé ořechové« bude až kolem 16 a 17 hodin. Ve 20 hodin by pak měla dorazit do Brna," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kvůli Ulli bude velmi výrazně zesilovat vítr.

Je nutné brát v potaz, že síla větru může lámat větve a působit menší škody na stavbách jako je například stržení střešních tašek. U síly nad 100 km/h, podle Beafortovy stupnice plného vichru až vichřice, může docházet i k vyvracení stromů a k rozsáhlému pustošení zasažené oblasti.

"V nížinách zesílí na nějakých 75 km/h, na horách až na 110 km/h. Mohou se na ní objevit ojediněle bouřky, bílá tma – tzn. nulová dohlednost a po jejím příchodu k nám pronikne původem arktický vzduch od severu. Čeká nás velmi výrazné ochlazení. Zatímco před studenou frontou teploty v Čechách vystoupí na 10 až 14 °C, na Moravě a ve Slezsku až na 16 °C, ve večerních hodinách – ve 22 hodin nám to ukazuje teploty na -1 až -2 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jaké počasí přinese Velikonoční pondělí a další dny pracovního týdne.

K oteplení bohužel nedojde. Do Česka přijdou chladné dny, kdy bude nutné znovu vytáhnout zimní bundy a kabáty. "Studené arktické proudění nás bude provázet až do čtvrtka, čeká nás série mrazivých teplot. Po ránu to budou teploty nejčastěji od 0 do -5 °C a v odpoledních maximech mezi 3 až 7 °C," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.