Do Česka míří silné bouřky a kroupy. Ochladí se a hrozí přívalové deště, varuje meteoroložka. Upřesnila, kde udeří

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: PETR NOVOTNÝ / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

Ani konec letních prázdnin se neobejde bez bouřek. Před jejich výskytem varuje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kterou vydal. K nim se přidají také přívalové deště, které mohou přinést srážkové úhrny až 30 milimetrů. "První bouřkový a srážkový pás k nám dorazil kolem šesté hodiny ranní na Karlovarsko a západ Plzeňského kraje. Další frontální vlnu očekáváme v odpoledních hodinách opět od západu - na té se mohou místy vyskytovat bouřky doprovázené přívalovým deštěm, nárazy větru kolem 70 km/h a velmi ojediněle i s menšími kroupami," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

I když tropické teploty podle meteorologických modelů do Česka nezavítají, s nimi často spojené silné bouřky ano. ČHMÚ vydal výstrahu, která je v platnosti od dnešního poledne až do 23 hodin. Jedná se o nízký stupeň nebezpečí, před nímž varuje část Jihočeského, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Dále se pak týká Pardubického kraje, kraje Vysočina, Olomouckého kraje, Jihomoravského kraje, Zlínského kraje a také Moravskoslezského kraje.

"Počasí u nás dnes ovlivňuje vlnící se studená fronta, první bouřkový a srážkový pás k nám dorazil kolem šesté hodiny ranní na Karlovarsko a západ Plzeňského kraje. Postupoval na Prahu, ale bouřky v něm slábly. Nyní míří do východních Čech, bude úplně slábnout a srážky ustávat. Nicméně další frontální vlnu očekáváme v odpoledních hodinách opět od západu - na té se mohou místy vyskytovat bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 30 milimetrů, nárazy větru kolem 70 km/h a velmi ojediněle se můžeme setkávat i s menšími kroupami," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že navečer a v nočních hodinách dorazí i na Moravu a do Slezska, kde budou přecházet v déšť.

"Zítra bouřky očekáváme pouze ojediněle, a to zejména v severní části republiky. Bude se výrazně ochlazovat, tím pádem pak atmosféra nebude mít energii pro tvorbu bouřek. Víceméně je to o dnešku a silných bouřkách. V pondělí se budou teploty pohybovat mezi 17 až 21 °C v Čechách, snad 23 °C na Moravě a ve Slezsku. Modely pak sráží ranní teploty až na rozmezí 10 až 6 °C, o víkendu se pak doufejme dostaneme na 22 °C – od severovýchodu začne na naše území pronikat studený vzduch," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.