Do ČR míří další sněhová nálož. Meteoroložka promluvila o vzácném úkazu, který nastane

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2022

Středa je ve znamení chladného severního až severozápadního proudění. To bylo cítit hned na ranních teplotách, nejchladněji bylo na vrcholcích hor. Po ránu se ojediněle tvořilo náledí a zmrazky na silnicích. Během dne bude převládat oblačno, občas sněhové přeháňky nebo slabé sněžení, v nížinách i déšť se sněhem. Na horách napadne až kolem 5 centimetrů sněhu, jinak budou srážkové úhrny nižší. Večer bude docházet k ustávání srážek. Odpolední teploty se budou pohybovat na teploměru mezi 0 až 4 °C, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Během noci na čtvrtek už budou teploty klesat na většině území pod bod mrazu a ojediněle se může tvořit náledí nebo zmrazky. V noci očekáváme oblačno až polojasno, pouze ojediněle sněhové přeháňky. V Jihočeském kraji až jasno. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Teploměr ukáže 1 až -4 °C.

"Během noci bude vidět vzácný úkaz na obloze. Už od 1. prosince je při malé oblačnosti z našeho území velmi dobře pozorovatelná planeta Mars. Schová se ve čtvrtek ráno za Měsíc v úplňku. Jev začne kolem 6. hodiny. Pozorovat ho můžete dalekohledem a nejlepší podmínky pro sledování budou na jihu území - tam bude oblačnosti nejméně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, zpočátku dne ojediněle polojasno, během dne polojasno místy, a to zejména v Čechách. Během dne ojediněle slabé sněžení, v nížinách ojediněle i déšť se sněhem. Srážkové úhrny budou nízké. Více srážek i oblačnosti očekáváme na Moravě a ve Slezsku. Odpolední teploty se budou pohybovat na teploměru mezi 1 až 5 °C.

Srážek bude opět přibývat od pátku – tentokrát jich bude nejvíce na východě území a sněhové budou až od vyšších poloh. "A třetí adventní víkend také přinese ochlazení. Hranice sněžení se bude snižovat o víkendu – v neděli už bude sněžit i v nížinách a vypadá to, že napadne až kolem 10 centimetrů sněhu," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

V pátek bude zataženo až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Během odpoledne od východu na většině území srážky - v nižších a středních polohách dešťové. Ranní teploty -1 až -5 °C. Denní teploty 1 až 5 °C, na západě -1 °C.

Předpověď počasí na víkend

V sobotu lze očekávat zataženo až oblačno, občas sněžení, na východě území v nížinách i déšť. Ranní teploty 0 až -4 °C, na východě 2 °C. Denní teploty -2 až 2 °C, na východě 4 °C.

V neděli bude zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty -1 až -5 °C. Denní teploty -2 až 2 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.