Do ČR míří komplex velmi silných bouřek, které udeří v neděli večer. Doprovodí je silný vítr o rychlosti až 90 km/h a přívalový déšť, uvedla meteoroložka

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 5. 6. 2022

Ani poslední den týdne nezůstane bez meteorologického »překvapení«. "V sobotu na Českobudějovicku v bouřkách spadlo i přes 30 mm srážek a bouřky byly ojediněle doprovázené také krupobitím," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a upřesnila, co nadělí v rámci počasí neděle.

Před příchodem studené fronty bude do Česka proudit teplý vzduch od jihu a odpolední teploty se zastaví mezi 24 až 28 °C. "Teploty v neděli v České republice budou srovnatelné s teplotami v turecké Ankaře," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

"Během nedělního večera do ČR postoupí z Německa (z Bavorska) komplex velmi silných bouřek, zasáhnou zejména Plzeňský, Jihočeský kraj, Karlovarsko a postupovat budou dále do Středočeského kraje, do Prahy a nad Vysočinu a následně budou slábnout. Velmi silné bouřky mohou být doprovázené zesílením větru na rychlost v nárazech 90 km/h a přívalovým deštěm o intenzitě kolem 30 mm. Vyloučené není rozvodnění menších toků a následné zaplavení například sklepů nebo garáží," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová s tím, že vítr nadělá řadě lidí pořádné starosti.

Zpráva, která pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) může představovat ránu pod pás - tak se dá nazvat opakované jednání politických představitelů Spojených států se svými protějšky z Británie a Evropské unie. Důvodem schůzek jsou varianty ukončení války na Ukrajině - zejména diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Ukrajina se rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že »o Ukrajině bez Ukrajiny« se nic nerozhodne, podotkla stanice. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus, který poukázal na pragmatismus bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera (99), který nedávno vyzval Ukrajinu, aby přijala ruskou okupaci Krymu.

"Bude způsobovat škody. Až ve druhé polovině noci na pondělí budou od západu srážky ustávat a bouřky se budou vyskytovat pouze ojediněle ve východní polovině území," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

V novém týdnu se podle Dagmar Honsové bouřkám lidé nevyhnou v některých lokalitách, a to zejména v úterý a ve středu na východě území.

Extrémně silné bouřky přinesly kromě krupobití a silného větru také vysoké srážkové úhrny ...

Potraviny jsou čím dál tím dražší a řada výrobců řeší, jak to udělat, aby si koncový zákazník kupoval jejich zboží pořád stejně i přes zvyšující se míru inflace, která v současnosti je více než čtrnáctiprocentní. V obchodech si tak mnoho lidí ani nevšimlo, že se zmenšují jejich oblíbené produkty. Pokud potravinářská firma uvede na trh například menší skleničku džemu, může si účtovat vyšší jednotkovou cenu, a přitom se opticky vyhnout »zdražení«, které by snížilo prodej. "Skutečně jdeme do doby, kdy si spotřebitelé budou muset dávat větší pozor na to, co ve skutečnosti nakupují," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a o takzvané »skryté inflaci« promluvil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu