Do deseti škol od 1. září neotevře budovy, uvedl ministr Robert Plaga. Praha zatím bez roušek

Ministr školství Robert Plaga
Ministr školství Robert Plaga
Foto: Se svolením Vlády ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2020

V souvislosti s šířením koronaviru a karanténní opatřením od 1. září neotevře své budovy do deseti škol. V pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr školství Robert Plaga.

V úterý se školáci do povinné školní docházky. Výuka má být doprovázena zvýšenými hygienickými pravidly. Pokud dojde v některém kraji ke zvýšenému šíření nákazy, tento stav bude hlídat takzvaný semafor. Podle něj se budou zavádět či uvolňovat opatření. K nim se řadí povinnost nosit roušky ve školních společných prostorách zatím mimo třídy. Školy by se už neměly zavírat plošně. Některé předem avizovaly, že kvůli karanténě 1. září neotevřou.

"Pořád se pohybujeme do deseti škol," uvedl Plaga s tím, že jde o zařízení, které se zatím neotevřou. Podle něj je cílem, aby karanténní opatření ve školách byla co nejmenší.

Aktuálně Praha je na semaforu v oranžové barvě, při níž by se měly roušky nosit. Hygienici to ale zatím nenařídili. 

O alarmujícím stavu v Praze promluvil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

"Pokud jde o opatření, tak to se dramaticky nemění oproti zelené. V tuto chvíli jde o doporučení nosit roušky ve školách, ve veřejných prostorách, ale neplatí zatím povinnost," zdůraznil uznávaný epidemiolog.

Podle semaforu, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví je situace taková, že Prahu dělí jen kousek od toho, aby roušky ve školách byly povinné v rámci společných prostor.

"Pokud se Praha, v případě, že zůstane v oranžové barvě, podle semaforu posune z pětky na šestku ve stupni včasné výstrahy, už v ten moment budou ve školách mimo třídy roušky povinné," dodal pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.