Do letadla či restaurace s vakcinačním pasem? Epidemiolog Rastislav Maďar nastínil, jak to může být

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2021

Očkování v Česku proti onemocnění covid-19 je v plném proudu. Tisíce vakcín se aktuálně aplikují mezi zdravotníky, seniory. Řada lidí ale nové vakcíně nedůvěřuje či má výhrady. Mohl by však existovat důvod, jak lidi motivovat k tomu, aby se očkovali. Teorie je taková, že by mohli být v některých oblastech života zvýhodněni. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnil bývalý vládní epidemiolog, že nejprve je nutné zajistit, zda očkovaná osoba nemůže být šiřitelem viru. "Nejdříve se musí ukázat, jestli očkovaná osoba nemůže mít bezpříznakovou nákazu anebo být nosičem viru," řekl Rastislav Maďar.

V současnosti Evropská komise hledá spolu s členskými státy vhodný způsob, jak praktiky některých leteckých společností, které již oznámily, že budou požadovat po pasažérech potvrzení o očkování, efektivně vyřešit. Mluví se o tom, že by byl vytvořen jednotný cestovní průkaz.

"Společný přístup k farmakovigilanci a důvěryhodná, spolehlivá a ověřitelná osvědčení o očkování v celé EU by mohla posílit úspěch očkovacích programů v členských státech a důvěru občanů v očkovací proces,“ uvedla Komise začátkem prosince.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara je situace poměrně komplikovaná. "Pokud jde o očkovací pas, musí se nejdříve ukázat, jestli očkovaná osoba nemůže mít bezpříznakovou nákazu anebo být nosičem viru. Než se to ověří, musí očkovaní dál používat dosavadní formy prevence šíření viru tak jako zbytek populace," vysvětlil pro ŽivotvČesku bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

Zavedení vakcinančního pasu pro očkované ale může zkomplikovat mimo jiné Německo. Podle portálu Deutche Welle je prozatím tamní vláda proti tomu, aby očkovaní dostali zvláštní práva či byli zvýhodněni. A to v reakci na dřívější návrh současného prezidenta Světové lékařské asociace Franka Montgomery a šéfa německé Stálé komise pro očkování (STIKO) Thomase Mertensa, aby lidé, kteří byli očkováni proti covid-19, mohli použít vakcinační pas a získat tak rychlý a snadný přístup k letům, restauracím, koncertům a kinům a dalším.

Postoj Česka je zatím v otázce vakcinačního pasu nejasný. Ministerstvo zdravotnictví se odkazuje na svou Strategii očkování proti nemoci covid-19, kde se však o žádném certifikátu prozatím nehovoří.

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil v souvislosti s očkovacím pasem i epidemiolog Roman Prymula. "Vakcinační průkaz, jakýsi COVIDPAS, bude jistě potřebný, aby očkovaní měli možnost se jím prokázat. Očkování zůstane dobrovolné, ale mělo by přinášet těm, kteří se očkovat nechali, určité výhody a mohli navštěvovat aktivity, kde se ostatní budou muset nechat testovat. Nemyslím si, že by přístup měl být černobílý v tom, že očkovaný může vše a neočkovaný nic. To by významně polarizovalo společnost. Ale neočkovaní se budou muset smířit s tím, že po nich budou nadále vyžadovány testy, třeba při zahraničních cestách," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který tak poukázal na nevýhodu PCR testů, a to v rámci ceny.

Cena za samotné vyšetření testem a mezinárodní certifikát stojí přibližně 2000 korun. Ovšem faktem je, že má omezenou platnost a je vyžadován i při návratu. Cestování se tak pro jednotlivce významně prodraží. Antigenní testy pak mohou být oproti PCR testům významně levnější.

Prozatím dostávají očkovaní lidé pouze kartičku, která slouží k záznamu, kdy dostali první dávku a kdy jsou objednáni na druhou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.