Dobrá zpráva pro očkované: Jednoduchá odpověď Romana Prymuly na obavy z nové mutace viru

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2021

Rychlost šíření covidu-19 se v posledních týdnech vytrvale zvyšuje. Podle odborníků vakcína sice u převládající varianty koronaviru delta nezabrání pokaždé nakažení, ale chrání před vážným průběhem. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se lidé zatím nemusí obávat nové varianty. Nadále má největší zastoupení mutace delta. "Existují různé další varianty viru, ale žádná z nich se nejeví, že by měla dosah celosvětový jako delta," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Vakcíny proti covidu-19 byly vyvíjeny už od začátku pandemie, poprvé se virus objevil na konci roku 2019. Na začátku očkování před koncem loňského roku se počítalo s ochranou před vážným průběhem mezi 70 až 90 procenty podle druhu vakcíny. Výrobci ale v té době nemohli počítat s dalšími variantami mutujícího viru, jako je varianta delta. Přesto před těžkými stavy způsobenými covidem-19 výrazně chrání. Pro srovnání účinnost vakcín proti chřipce je asi 50 až 60 procent.

"I současné očkování proti deltě chrání dobře proti vážnému průběhu a hospitalizacím. A to je to hlavní, o co jde. S tím bychom měli být spokojení," uvedl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Neočkovaní jsou podle něj zejména mladší lidé, které nákaza tak často neohrožuje na životě. "To, že nejsou očkovaní, je tak problém hlavně pro ně, už menší pro naše zdravotnictví," dodal.

Pro třetí dávku vakcíny proti covidu-19 si zatím přišlo přes 7400 lidí z asi 40 tisíc očkovaných, kteří na ni mají nárok. Zájem je zatím hlavně mezi zdravotníky. Uvedl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Posilující dávku vakcíny odborníci doporučují po osmi měsících od ukončeného očkování.

V Česku je stále ještě asi 415 tisíc lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Počet neočkovaných seniorů se snižuje pomalu, podle Duška je to zhruba o 2000 za týden. Nižší proočkovanost seniorské populace je především v okrajových částech republiky. Příčinou podle Duška tedy může být menší dostupnost očkování. Do odlehlých míst v krajích vyjíždějí mobilní očkovací týmy. Předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek dodal, že starší lidé mají často pocit, že v jejich věku už očkování nemá smysl nebo že se nemohou nakazit, protože žijí sami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.