Dostal nové jméno z Bible, nikdo ale neví, kdo záhadný muž, který leží v Motole už sedm let, je. Komunikuje jako roční dítě

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2023

Unikátní případ - tak se dá mluvit o muži, který je hospitalizován v pražské motolské nemocnici. Stabilizován je na přístrojích skoro sedm let. Jeho identitu doposud nikdo neodhalil - a to ani úřady, ani muži zákona. Nekomunikuje, není tak zřejmé, zda by se dokázal dorozumět česky. Na záhadu začátkem týdne upozornil verdikt Nejvyššího soudu, jenž odmítl nemocnici uznat novou identitu a jméno. Jako první o případu informoval portál iDNES.cz, který zjišťoval další podrobnosti případu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předního českého psychologa Jeronýma Klimeše, který upozornil na to, že člověk, který je v kómatu, tak čím déle v něm je, tím nižší pravděpodobnost je, že se z něj dostane.

"Platí pravidlo, že čím déle trvá kóma, tím nižší je pravděpodobnost, že z něj člověk vystoupí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Klimeš.

Podle portálu iDNES.cz, který na případ upozornil, se celý případ udál 2. července roku 2015. Do motolské nemocnice tehdy přivezli muže ve velmi kritickém stavu. Došlo u něj po pádu z výšky k poruše vědomí - uvádí to soudní rozsudek.

"Takový případ je zatím jediný. Je však pravděpodobné, že podobná situace může nastat v budoucnu znovu," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková směrem k muži, jehož identity se není možné dopátrat dlouhých sedm let.

Muž u sebe neměl žádné doklady, a tak nemocnice neměla žádné informace o tom, kdo záhadný muž je. Vedení »špitálu« se tak obrátilo na muže zákona. Policie vzala muži otisky prstů, DNA, rozeslala fotografie muže, nic nepomohlo. "Nemocnice opakovaně oslovovala Policii České republiky, ministerstvo vnitra, osoby mající znalosti o osobách bez domova, pohybujících se na území Prahy," uvedla dále Danková s tím, že se o muže ani nikdo nepřihlásil. Policie tak věc uzavřela s odůvodněním, že identita pacienta je neznámá.

Vedení nemocnice tak řešilo, jak s mužem dále naložit. A to i vzhledem k jeho diagnóze. "Kvalita interakce odpovídá věku maximálně do jednoho roku života, s úplnou absencí řeči," je uvedeno v popisu mužova stavu s tím, že je možné, aby na přístrojích přežíval další desítky let.

Zádrhelem ale je, že muž bez identity je nyní mimo jakékoli právní normy. Náklady na léčbu jdou za nemocnicí. "Bez jména, příjmení, data narození jakýkoliv správní orgán odmítne dále vést správní řízení. Ale ani ze strany jiných subjektů v zásadě nelze vůči osobě bez identity právně jednat. Osoba zase není s to jakkoli právně jednat vůči okolí. De facto se nachází vně společenských, respektive přinejmenším značné části právních vztahů, což je však dle názoru nemocnice v rozporu s veřejným zájmem," vysvětluje Danková, jak ji cituje portál iDNES.cz.

Nemocnice vzala věc do svých rukou a rozhodla se, že muži přidělí novou identitu. Jeho opatrovníkem měla být samotná nemocnice, ale nikoli tak, že dojde k omezení svéprávnosti pacienta.

Muž dostal i nové jméno »Adam Letenský« - a to podle biblického příběhu, příjmení pak odvozené od místa, kde ho lékaři našli. Následně ale začala soudní pře.

V roce 2019 Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že přidělení nové identity je protiprávní. A rozhodnutí tento týden potvrdil i Nejvyšší soud. "Popravdě jsme nečekali, že by soudy neměly potřebu ani pro účely soudního řízení označit účastníka ve formátu jméno, příjmení, datum narození,“ uvádí k rozhodnutí mluvčí Danková.

A co bude s mužem dál? Nemocnice se o přiřazení nové identity už soudit nechce. Motol ale zdůrazňuje, že k podobným kauzám může dojít i v budoucnu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.