Drahota v ČR a zastropování cen energií: Politici to ušili horkou jehlou, když viděli demonstraci na Václavském náměstí, říká Lukáš Kovanda s tím, že vláda si kupuje čas na dluh

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2022

Odbory nepočítají s tím, že by teď po rozhodnutí vlády o zastropování cen energií odvolaly svou plánovanou demonstraci v Praze. Dál s ní 8. října na Václavském náměstí počítají. Uvedl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. ČMKOS, která demonstraci svolává, je s 31 svazy a 270.000 členy největší odborová centrála v zemi. Její šéf Středula nyní sbírá podpisy pro svou kandidaturu na prezidenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu (41), jak současný krok, kdy došlo k zastropování cen u energií, vnímá. Ve svém vyjádření byl z kroku vlády poměrně rozporuplný.

Středula uvedl, že není důvod plánovanou demonstraci odvolat. Jedno rozhodnutí vlády podle něj celou situaci nemění. Stále totiž zbývají požadavky na růst minimální mzdy a platů či kolem daňových změn.

Podle odborového předáka nejsou přesně jasné ani dopady, jaké bude zastropování cen mít. Podotkl, že s odbory o dopadech na zaměstnance nikdo nejednal a podklady předáci nedostali. Ministr financí Zbyněk Stanjura (55) v pondělí večer uvedl, že by výdaje na zastropování měly činit nejvýš 130 miliard korun. Na pokrytí by stát využil daň z neočekávaných zisků, výnos z emisních povolenek či dividendy.

Podle Lukáše Kovandy, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, bude cenový dopad vyšší, než uvádí ministr financí.

"Je to určitě kupování si času a částečně alespoň elektřiny na dluh. Protože ceny jsou vysoké. Bude záležet, jak se budou ceny dále vyvíjet. Ale opatření jen pro domácnosti, živnostníky a malé podniky by stálo zhruba 200 miliard korun ročně. To by znamenalo, že nějakých 70 miliard by mohla doplácet veřejnost ve formě nějakých daní, o tolik by se případně musel navýšit schodek. Zdroje, kterými to chce vláda pokrýt, jak uvádí, tedy mobilizované příjmy ze všech státních firem, připravovanou daň z neočekávaných zisků a příjmy z emisních povolenek, tak to určitě nedá 200 miliard. Vláda se tak bude muset zadlužit desítkami miliard, a to se nebavíme o velkém průmyslu. Problém je u zastropování, že není zacíleno, časově omezeno, není tam mechanismus, který by motivoval k úspornému nakládání s energiemi, takže by se na tom mělo ještě chvíli pracovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert v oblasti financí.

Odboráři z ČMKOS svou demonstraci s názvem »Pět minut po dvanácté« ohlásili na svém shromáždění minulé pondělí. Vyzvali vládu, aby přijala opatření proti zdražování a propadu životní úrovně v Česku. Kritizovali kabinet za nečinnost. "Vláda má příležitost do toho dne (8. října) činit kroky. Bohužel zatím nemáme příliš důvod věřit, že to zvládne. Jsme nespokojeni, rozzlobeni, odhodláni bojovat za lepší Českou republiku. Vláda má dostatek času, aby konala," řekl při oznámení akce před týdnem Středula.

"Politici zjistili, když šly ceny na rekord, také když viděli demonstraci na Václavském náměstí, že veřejnost je už značně nervózní, tak začali rychle jednat. Takže to, co se nyní děje, šijí horkou jehlou a podle toho to vypadá. Zastropování cen není krokem, který by působil promyšleně. Měli by pracovat na tom, aby to bylo zacílené a skutečně efektivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Na oznámení demonstrace reagoval pak hned ministr práce Marian Jurečka (41). Uvedl, že v pořádání takových akcí v době, kdy vláda opatření chystá, nevidí logiku. Zmínil, že buď odbory chtějí konstruktivně jednat a hledat řešení, nebo demonstrovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.