Důchod až 19 tisíc korun, péče v pohodlí domova i stopka šmejdům, říká Ivan Bartoš o novém programu pro seniory

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Koalice Piráti a Starostové představila takzvaný Stříbrný program pro seniory. Podle předsedy Ivana Bartoše (41) se zaměřuje na podporu lidí v pokročilém věku. Program tvoří čtyři hlavní okruhy: stříbrný domov, stříbrné služby, stříbrné peníze a stříbrný štít. "Chceme, aby měli senioři mimo jiné na konci dalšího volebního období důchod v průměru 18 - 19 tisíc korun měsíčně díky valorizaci a tedy férový podíl na růstu bohatství země," uvedl politik pro ŽivotvČesku.cz.

Podle předvolebního průzkumu společnosti KANTAR by volby suverénně ovládlo hnutí ANO se ziskem 27,5 procent. Koalice SPOLU a spojené síly Pirátů a STAN pak mají shodně 21 procent. Podzimní volby budou nejen o vítězi voleb, ale také o tom, které síle se podaří získat většinu - tedy nejméně 101 poslanců.

Koalice Pirátů a STAN aktuálně představila program mířený na seniory. "Za Piráty a Starosty chceme tuhle zemi konečně vymanit z rukou nejrůznějších šíbrů a zajistit v ní dobrý život pro všechny lidi bez výjimky. To platí samozřejmě i pro seniorky a seniory, kteří mají oprávněně pocit, že na ně společnost někdy zapomíná. Tak tomu být nesmí. Vždyť jde o naše rodiče, prarodiče, kteří poctivě pracovali, vychovali nás a jsou pro nás často inspirací. Budoucnost země patří všem – i těm starším, kteří se na ní celý život podíleli a dál v mnohém podílejí. Zaslouží si, aby byl jejich hlas slyšet, i důstojné, plnohodnotné a spokojené stáří. To chceme zajistit nejen této generaci seniorů, ale také těm budoucím," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Právě proto podle něj koalice v pondělí představila svůj Stříbrný program, který se zaměřuje právě na podporu lidí v seniorním věku. "Na jeho vzniku se podílela řada expertů i seniorů tak, aby skutečně reagoval na reálné potřeby starších lidí. A také jejich rodin, které o ně v případě zhoršeného zdraví často obětavě pečují. Jak jsou tato témata důležitá vím i z vlastní zkušenosti, když jsme se doma starali o naši babičku. To mě také kdysi inspirovalo k tomu, abych šel studovat na teologickou fakultu psychosociální vědu a péči o staré lidi. Studium jsem kvůli práci a souběhu s další školou nedokončil, pomohlo mi ale hlouběji porozumět celé problematice. Proto mohu s jistotou říct, že náš program opravdu není soubor populistických slibů, ale jde o realistická řešení konkrétních problémů seniorů," popsal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se v programu myslí jak na aktivní seniory, tak ty, které už bohužel trápí výraznější zdravotní potíže.

Program podle šéfa Pirátů tvoří čtyři hlavní okruhy: stříbrný domov, stříbrné služby, stříbrné peníze a stříbrný štít. "První se týká dostupného bydlení, soběstačnosti a péče v domácím prostředí. Druhý zajistí kvalitní a dostupnou zdravotní péči, ale i možnosti vzdělávání, kultury a volnočasových aktivit. Třetí řeší ekonomické otázky jako reformu důchodového systému, valorizaci penzí a podporu pracujících seniorů. Poslední okruh se pak týká ochrany starších lidí před šmejdy, podvodníky a dezinformátory," nastínil politik.

"Chceme, aby měli senioři mimo jiné na konci dalšího volebního období důchod v průměru 18 - 19 tisíc korun měsíčně díky valorizaci a tedy férový podíl na růstu bohatství země. Závisí to ovšem i na kondici ekonomiky, pokud nedojde ke změně ve vedení státu a pan Babiš ho dovede ke krachu, pocítí to všichni. My jsme proto připravili plán, jak rozpočet vyrovnat, a zemi postavit zpátky na nohy," dodal pro ŽivotvČesku.cz k programu pro seniory Ivan Bartoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.