Důchod od ledna vzroste, uvedl ministr Marian Jurečka. Řekl přesnou částku. Jestli se konečně budou mít senioři lépe, odpověděl ekonom
Mohlo by se zdát, že se seniorům blýská na lepší časy. Průměrný starobní důchod by totiž mohl při pravidelné valorizaci od ledna vzrůst asi o 850 korun. S bonusy za výchovu dítěte by tak mohl činit kolem 19.500 korun. Uvedl to v úterý ministr práce Marian Jurečka (41). Kolik z přidané částky by mělo putovat do solidární a kolik do zásluhové části penze, bude podle šéfa resortu jasné v září. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Petra Studničku, který je vedoucí katedry KHO VŠHE, s dotazem, zda si konečně senioři polepší. Odpověď byla spíše záporná.
Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v Česku podle zákona valorizují od ledna. Navyšují se o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Penze se skládají ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, zásluhová procentní část odráží odpracované roky a výši odvodů z výdělků. Důchody je možné valorizovat i mimořádně, pokud ceny za sledované období vzrostou o víc než pět procent.
"Ono, když to vezme člověk objektivně, tak důchodci jsou nejméně zasaženi v tom smyslu, že když je inflace více než pět procent, tak se jim musí důchody ze zákona automaticky valorizovat. To neplatí pro platy pracovníků ve veřejném sektoru, sociální dávky, minimální mzdu, ale u důchodců to je ze zákona. Pakliže se důchodcům letos zvedají důchody třikrát, tedy leden, červen, září. V červnu a v září to je kvůli rostoucí inflaci, tak je jasné, že zvýšení důchodů bude v následujícím lednu o těch 850 korun," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička mechanismus valorizací důchodů.
"Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun... Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19.500 korun i se započtením výchovného," uvedl Jurečka.
Takzvané výchovné neboli navyšování důchodu o 500 korun za vychované dítě nařizuje novela, kterou přijala krátce před loňskými podzimními volbami tehdejší Sněmovna. Bonus se připočítá do zásluhové části penze. Spolu s ní se pak bude valorizovat. Týká se to i předčasných důchodů. Podle podkladů k normě by jen v prvním roce výdaje měly činit téměř 19 miliard korun, každý další rok se pak budou zvedat. Z čeho se suma pokryje, zákon neřeší.
Výchovné mohou získat ženy i muži. Automaticky se 500 korun za potomka připočítá do pobírané částky těm osobám, které šly do penze kvůli výchově děti dřív. Ostatní příjemkyně či příjemci starobních důchodů o navýšení musí požádat. Podle Jurečky bude možné žádosti podávat od 1. září. Bonus se bude započítávat i do nových penzí, a to podle počtu dětí zapsaných v žádosti o starobní důchod.
Česká správa sociálního zabezpečení na konci března vyplácela celkem přes 2,84 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Z toho přes 2,36 milionu bylo důchodů starobních. Své důchodové systémy mají i policie, obrana a justice.
Odborníci odhadují, že inflace začne klesat na konci letošního roku. "Vypadá to, že se někdy během podzimního období inflace dostane nad dvacet procent, ale následně by měla už zmírňovat, a to od konce letošního roku a dále v dalším roce," odhadl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.
I když by se měla inflace dostat do příznivějších hodnot, neznamená to podle Petra Studničky, že se senioři budou mít lépe. "Takto bych to neřekl. Pokud inflace bude klesat na začátku dalšího roku a bude v té době padat z hodnoty okolo dvaceti procent, tak se stejně pohybovat v dvouciferných hodnotách, tedy okolo deseti procent. Pak už by to mohlo jít třeba níže. Je potřeba si ale uvědomit, co inflaci nahoru táhne, a to je zvyšování cen potravin, bydlení, energií a pohonných hmot. Zejména pak první dvě položky, tedy jídlo a bydlení, rozpočty seniorů zatěžují jednoznačně nejvíc, což znamená, že i přes valorizaci důchodů jsou senioři inflací velmi silně zatíženi," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom a vedoucí katedry KHO VŠHE Petr Studnička.
Letos se důchody zvedají celkem třikrát. Poprvé se upravily od letošního ledna při běžné valorizaci. V průměru se starobní penze navýšila o 502 korun. Všichni lidé s důchodem pak k zákonnému přidání dostali ještě 300 korun navíc do zásluhového dílu. Od června se kvůli vysoké inflaci uskutečnila mimořádná valorizace. Procentní díl důchodu se zvedl o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod rostl o 1017 korun. Potřetí se důchody mimořádně navýší od září, a to o 5,2 procenta do zásluhové části. Podle Jurečky se tak letos průměrná penze proti loňsku zvýší zhruba o 15 procent.
Na zářijovou mimořádnou valorizaci bude potřeba 7,8 miliardy korun, červnové přidání vyjde zhruba na 21 miliard korun. Pravidelné lednové navýšení si pro letošek vyžádá 28 miliard. Celkem tak má do penzí letos putovat o téměř 57 miliard korun víc než loni. Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.