Důchodcům 6 000 korun, rodinám 400 000 a zdravotně postiženým 2 000. Alena Schillerová popsala, jak chce ANO pomoci lidem. Promluvil i ekonom

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2022

Cílená pomoc potřebným versus plošné příspěvky důchodcům i rodinám. I tak se dá ve zkratce popsat střet kabinetu Petra Fialy (58) s návrhy opozičního hnutí ANO. "Nezbývá nám než doufat, že se vláda probudí z letargie a začne pro lidi něco dělat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz exministryně financí Alena Schillerová (58). O návrhu snížit nebo zcela zrušit DPH na některé zboží promluvil i ekonom Petr Studnička.

Ekonomická situace Česka není dobrá a experti varují, že při pohledu na data Českého statistického úřadu to nejhorší může teprve přijít. I to je důvod, proč opozice stále hlasitěji volá po tom, aby vláda přišla s opatřeními, které pomohou většímu množství lidí.

Jednou z poslankyň, která je v tomto směru hodně slyšet, je předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. "Nechceme být opozice, která jen kritizuje. Podali jsme celou řadu návrhů a už několik měsíců doporučujeme recept, který zvolili třeba naši okolní sousedé i další země Evropy, jako je snížení nebo odpuštění daní na pohonné hmoty, myslím tím DPH, na energie a zastropování cen. Ta krize tady nebude navždy, proto neříkám udělat to navždycky, ale udělat to na nějakou nezbytnou dobu. To, že vláda snížila spotřební daň o korunu padesát, pro což jsme hlasovali, protože lépe něco než nic, ale jen na dobu od 1. června do 30. září? To nepomůže," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Před snižováním DPH ale varuje například ekonom Petr Studnička. "Rozhodnutí o DPH je v kompetenci ministra financí a je potřeba říct, že to je plošné opatření. V ceně pohonných hmot se promítá nejen DPH, ale i spotřební daň. A u DPH je potřeba myslet na to, že jakékoliv snížení či prominutí znamená propad do veřejného rozpočtu. A tím, že je to sdílená daň, tak o část těch peněz nejenže přijde státní rozpočet, ale přijdou i rozpočty krajů a obcí, které jsou dnes vlivem uprchlické krize poměrně silně zatíženy mimořádnými výdaji," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz. Jde podle něj de facto o řetězovou reakci, kdy následně kvůli nedostatku peněz mohou občané ČR přijít o svůj standard.

Na pomoc občanům chce vláda použít dividendu ČEZ, což bude letos představovat částku 16,6 miliardy korun. Při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Petr Fiala. Potvrdil přitom dřívější informaci, že představenstvo firmy navrhne na valné hromadě výplatu dividendy z loňského zisku 44 korun na akcii. To by znamenalo, že všem akcionářům vyplatí dohromady 23 miliard korun. Stát je se 70 procenty akcií majoritním akcionářem firmy.

Hnutí ANO navrhuje i další plošnou pomoc. "Jde třeba o mimořádný jednorázový příspěvek šest tisíc korun pro důchodce, protože ta mimořádná valorizace důchodů přichází se zpožděním a nestačí, ti lidé se dostávají do neřešitelných problémů. Předkládáme i zvýšení rodičovského příspěvku ze 300 na 400 tisíc, podívejte se, kolik stojí třeba pleny nebo sunar, to je absolutně šílené. Lidé nám také píší, kdy se zvedne příspěvek na mobilitu pro zdravotně postižené, kde navrhujeme zvýšení ze současných 550 korun na dva tisíce. Samozřejmě jsme si vědomi toho, že nemáme většinu v Poslanecké sněmovně, ale jinou možnost než o tom mluvit, navrhovat a apelovat na vládu a věřit, že se probudí z letargie a začne něco pro lidi dělat, nemáme," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Podle ekonoma Petra Studničky přitom Čechy to nejhorší teprve čeká. "V současnosti růst cen výrobců, a to nejen v průmyslu, ale i zemědělství a dalších odvětvích, se o desítky procent do koncové ceny teprve dostane. Cena energií je jednou ze základních vstupních cen při jejich výrobě. Je ale potřeba přemýšlet, jak pomoc připravit dlouhodobě. Dočasné snížení daní, případně jednorázová dávka nejsou řešení," uvedl ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zastavení růstu cen se v současnosti zcela nedá očekávat.

Povinností vlády je podle něj zajistit, aby nikdo nemusel volit mezi základními potřebami, jako je například jídlo, léky či teplo. Dosavadní pomoc podle něj nebude stačit a vláda bude muset řešit, jak pomoci nižším příjmovým skupinám. Zároveň je nutné, aby pomoc byla co nejvíc jednoduchá a automatizovaná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.