Dušičky na hřbitově slavných pohledem kamery: Hroby Karla Gotta, Evy Pilarové či krále rozkoší zaplavily květiny a nebeské dary

Autor: ŽivotvČesku | Hřbitov Malvazinky
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Památka zemřelých, tzv. Dušičky, připadají sice až na úterý 2. listopadu, ale během soboty a neděle probíhá dušičkový víkend, kdy někteří lidé využívají volna a zajdou se podívat na hřbitov, aby zavzpomínali na ty, kteří už odešli. V této době jsou středem zájmu - ať už fanoušků nebo pouhých kolemjdoucích také místa posledního odpočinku slavných osobností. Mezi ně patří nepochybně legendární Karel Gott (†80), Eva Pilarová (†80) nebo třeba »král rozkoší« Daniel Nekonečný (†52). Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala navštívit hřbitov na Malvazinkách v Praze, aby se podívala, jak vypadají hroby umělců v čase, který patří vzpomínání na zesnulé.

Hřbitovy zářící světlem planoucích svíček, záplavy květin a davy návštěvníků, kteří přijdou uctít památku zemřelých. Tak to vypadá v čase tradičních Dušiček, které připadají každoročně na druhý listopadový den – přesto se využívá i volného víkendu, který jim předchází. Pražský hřbitov na Malvazinkách je místem posledního odpočinku významných osobností, které se zapsaly do historie. Ať už se jedná o politiky nebo třeba hvězdy české kulturní scény.

Nachází se tam také hrob legendárního zpěváka Karla Gotta, pěvecké ikony Evy Pilarové a přímo vedle jejího spočívá v pokoji Daniel Nekonečný, který byl považován za krále nekončící zábavy a rozkoše. Redakce ŽivotvČesku.cz navštívila všechny tři, aby zjistila, jak to vypadá v těchto místech v dušičkovém období.

Karel Gott: Úklid neznámé ženy

Hrob Karla Gotta je celoročně opečovávaným a zdobí ho nejen květiny a svíčky od rodiny, ale také dárky v podobě nejrůznějších sošek andělíčků, srdíček nebo přání, která mu nosí jeho věrní fanoušci. Dne 1. října 2019 zpěvák zemřel ve své vile Bertramce v kruhu rodiny v důsledku vážného onemocnění - urna byla uložena 20. prosince na smíchovském hřbitově Malvazinky.

Hrob držitele 42 Zlatých slavíků a dalších prestižních ocenění je místem hodným legendy české hudební scény, kde se podle mluvčí Správy pražských hřbitovů Oldřišky Dvořáčkové zastavují také cizinci, především tedy Němci. "I v minulosti hodně jezdili k hrobu pana Gotta také návštěvníci z Německa. Dárky nechávají lidé na hrobě velmi často," sdělila pro ŽivotvČesku.cz. Během ranních hodin tam uklízela starší paní, která chtěla smést napadané listí z náhrobní desky. "Byla tam také spálená svíčka, vítr ji asi převrhl a rozlil vosk," řekla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si přeje zůstat v anonymitě a na vidu je vidět, jak odklízí napadané listí okolo hrobu Mistra.

Eva Pilarová: Hrob plný žlutých květů a sošek

Nedaleko hrobu Karla Gotta se nachází také ten, kde odpočívá v pokoji ikonická zpěvačka Eva Pilarová. Ve věku 80 let zemřela 14. března loňského roku v době začínající první vlny epidemie koronaviru a zůstává nezapomenutelnou osobností, kterou národ miloval. O její hrob se stará s láskou manžel Jan Kolomazník a ze všech zmíněných hrobů je právě ten její nejuklizenější. Nikdy na něm nechybí květiny a zapálené svíčky. Umělkyně, která obdržela v roce 2009 Medaili za zásluhy I. stupně zemřela po dlouhé nemoci, kdy prohrála svůj boj s rakovinou. Na náhrobní desce nechybí vyobrazení její podoby a stejně tak podpis, vedle něhož je velký kříž.

Daniel Nekonečný: Nový nápis na hrobě

V březnu roku 2019 odešel na věčnost král rozkoše, neskutečný bavič a zpěvák Daniel Nekonečný, který dlouhá léta působil v kapele Šum svistu, kterou na začátku 90. let sám založil. Podle dostupných informací byl nalezen ve svém bytě v pražských Řeporyjích a příčinou smrti byl infarkt myokardu - bylo mu 52 let. Pohřeb proběhl 4. dubna a mezi smutečními hosty byl například Václav Upír Krejčí, Ilona Csáková nebo právě Eva Pilarová, která rok nato podlehla nemoci.

Jeho hrob zůstává místem, které určitě nepůsobí smutně, naopak je zdoben sluncem s jeho fotografií a ozdobami ve žluté barvě, která byla pro zpěváka tak charakteristická. Stará se o něj jeho dlouholetá partnerka Zuzana Kardová. "Doufám, že to vidí a že nás za to pochválí, myslím si, že ten hrob se vypiloval hezky. Chtěla jsem, aby nebyl běžný, ale aby byl vkusný. Snad se to povedlo. Je to čtverec 110 na 110 centimetrů a přála jsem si, aby tam Dan měl slunce. Má tam nápis: »Ať se práší za kočárem«, který už je hotový," řekla pro ŽivotvČesku.cz osudová žena hudebníka. Napís je vidět na záběrech na videu.

Hrob Karla Gotta
Hrob Karla Gotta
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.