Ekonom Pikora vítačům eura rozcupoval zásadní argument, že jednotná měna by pro ČR představovala bič na inflaci a ekonomickou spásu

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Se svolením Vladimíra Pikory
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2024

Česko se velmi promptně v úvodu letošního roku oklepalo z inflačního tlaku. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil, a to na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Věhlasný ekonomický expert z investiční skupiny CFG Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz k nejnovějším datům upozornil, že zpomalení inflace rozhodně neznamená návrat cen na dřívější úroveň. "Tady je potřeba říct, že jde pouze o nižší tempo jejich růstu," vysvětlil. Dále odborník právě na současném stavu ve spojitosti s inflací vylíčil, proč přijetí eura, o němž se rozmluvil prezident Petr Pavel ve svém prvním novoročním projevu, není strategicky dobrým krokem.

Ze 41 sledovaných evropských zemí se Česko pyšní poměrně dobrý výsledkem –⁠⁠⁠⁠⁠ v únoru mělo osmou nejnižší inflaci. Ve srovnání s loňským únorem si lidé ale museli připlatit za bydlení. Jak uvedli statistici, ceny nájemného stouply o necelých sedm procent, vodné a stočné zdražilo o více než desetinu a elektřina zhruba o 13 procent.

V obráceném »gardu« pak meziročně klesly ceny zemního plynu –⁠⁠⁠⁠⁠ a to o procenta. Dražší byly letos v únoru i stravovací a ubytovací služby, kde ceny meziročně vzrostly o téměř devět procent, respektive deset procent. V rekreaci a kultuře vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb a dovolených s komplexními službami a dále stouply i ceny u alkoholu a tabáku. "K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," doplnili statistici. Inflace si připsala z obecného pohledu dobré skóre –⁠⁠⁠⁠⁠ skončila pod prognózou ČNB, a to o 0,8 procentního bodu.

"Abychom mohli inflaci mezinárodně porovnat, je potřeba udělat malé úpravy. Podle předběžných výpočtů vzrostl v únoru harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR meziročně o 2,2 procenta. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v únoru 2024 za Eurozónu 2,6 procenta. Je potřeba k tomu říct, že je to skutečně zajímavé. Rozdíl mezi českou a evropskou inflací se totiž rozevírá. Češi mají s korunou nižší inflaci než ti, co platí eurem," upozornil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Pikora a věc více rozvedl –⁠⁠⁠⁠⁠ tedy ve smyslu toho, že někteří nepravdivě euro glorifikují jako nástroj ke snížení inflace.

"Minimálně rok se ve veřejném prostoru objevuje vylhaný argument, že kdybychom měli euro, měli bychom nižší inflaci. To byla mantra mnoha politiků. Nyní se jasně ukazuje, že to byl nesmysl. Nikde však neslyším korekci a omluvu. Bohužel mnoho lidí, kteří věci nerozumí, statistiku nesledují. Naopak věří tomu, co jim bylo řečeno, a falešně proto sází na euro jako na spásu," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

Celkově podle ČSÚ ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta. Pokud jde o současnou základní úrokovou sazbu ČNB, tak činí 6,25 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.