Reklama:

Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy řekl, že Rusko dodávky plynu může obnovit. Pak ale přidal znepokojivý scénář, který může následovat

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2022

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesá, pozornost se zaměřila na vysokou úroveň zásob v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po poledni ztrácela zhruba 12 procent na 217 eur (asi 5300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh. Jde o důsledek skutečnosti, že Rusko v současnosti zastavilo dodávky plynu do zahraničí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a špičkového ekonoma Štěpána Křečka, který odpověděl na dotaz, zda podle jeho odhadu nastane situace, kdy se dodávky plynu obnoví. Neodmítl to, ale nepovažuje to ani za výhru.

Reklama:

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. V pondělí cena plynu výrazně rostla v reakci na zastavení dodávek plynovodem Nord Stream 1.

Reklama:

Evropská unie minulý týden s předstihem splnila svůj cíl do listopadu naplnit zásobníky plynu z 80 procent. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky v EU v neděli plné téměř z 82 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků více než 86 procent, v České republice zhruba 82,5 procenta.

Ruská plynárenská společnost Gazprom minulý týden uvedla, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1 až do odstranění závad zjištěných během údržby. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. V pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Nord Stream 1 zůstane mimo provoz, dokud Západ nezruší protiruské sankce zavedené po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

"Je jednoznačné, že Rusko používá plyn jako nástroj ekonomické války. V současnosti se situace vyostřuje. I kdyby tedy došlo k obnovení dodávek plynu, tak nebude dlouho trvat a dodávky budou opět přerušeny. Rusko si plně uvědomuje naši závislost a zneužívá toho jako odvetné řešení za ekonomické sankce, které byly uvaleny v souvislosti s vojenskou invazí na Ukrajinu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom.

Ratingová agentura Fitch uvedla, že přerušení dodávek tímto plynovodem přišlo o čtyři měsíce dříve, než předpokládala. Dodala však, že Evropa se na tuto eventualitu připravila. Kroky EU zahrnující zvyšování alternativních dodávek plynu a plánované snížení spotřeby o 15 procent by podle ní měly pomoci odvrátit akutní nedostatek plynu. Agentura nicméně upozornila, že kolem zimního vývoje trhu s plynem v Evropě panuje řada nejistot, včetně toho, jak chladná bude zima, jak vysoké budou dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině.

"Dodávky obnoveny za určitých okolností mohou být, ale pak také mohou být znovu přerušeny. Jednoznačně se v současnosti ukazuje, že Rusko není spolehlivý partner. Musíme tedy co nejrychleji najít alternativu v rámci dodávek, současně postavit infrastrukturu tak, aby v co nejkratším možném čase jsme přestali být závislí na Rusku," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: