Ekonomika prochází silným šokem, kterému byla vystavena, říká v rozhovoru Štěpán Křeček. Promluvil o krachu bank a nastínil, co čeká ČR

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

Drahota, o kterou se v posledních měsících postarala zejména inflace, trápí řadu českých domácností. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor respektovaný a zkušený ekonom Štěpán Křeček, který odpověděl nejen na současné krachy některých světových bank, ale podíval se i do budoucna v rámci otázky, co Českou republiku v oblasti ekonomiky čeká. Jeho pohledem by se Češi měli už v dalším roce dočkat zlepšení.

Štěpáne, »padají ve světě banky«, co by si měl člověk přát, když parafrázuji známé rčení?

Krachy bank se výrazně projevily v pohybech akcií na burze, takže toto téma by určitě měli sledovat všichni obchodníci. Po výrazném zásahu centrálních bank je nyní situace stabilizovaná, takže klienti českých bank se nemusí ničeho obávat. Vklady u bank jsou u nás pojištěné do výše 100 tisíc eur na jednoho klienta u jedné banky. Určitě bych proto doporučil lidem, aby své úspory rozdělili do více bank, aby nikdy nepřesáhli stanovený limit a své vklady měli vždy stoprocentně pojištěné.

O jak moc závažný jev jde, pokud jde o krachy bank, a může to mít přesah až do ČR?

Kdyby se bankovní krize neřešila a nedůvěra dál zaplavovala trh, mohlo by to v krajním případě skončit domino efektem. Nicméně centrální banky se výrazně poučily z předešlé krize a zareagovaly bleskově. Tato reakce získala důvěru trhů a zastavila většinu negativních efektů. Nelze tedy očekávat, že by se bankovní problémy objevily v naší zemi.

Vaším pohledem - blížíme se nějaké dramatické finanční krizi?

Mnohé státy ve světě jsou výrazně zadlužené, což při zvyšování úrokových sazeb může vyvolávat problémy. Vysoké zadlužení vidíme i u mnohých firem a domácností. Zatím to však vypadá, že všechny klíčové subjekty - i drtivá většina těch ostatních - jsou schopny splácet své závazky, takže finanční krize v tuto chvíli nehrozí.

Vím, že řada ekonomů a expertů říká, že rok 2024 už bude opět tím, který přinese ekonomickou stabilitu. Četl jsem před pár dny o Minského momentu - tedy ekonomickém kolapsu…

Ekonomika prochází silným šokem, kterému byla vystavena. Nyní vidíme, že dochází k postupné stabilizaci. Lze tedy očekávat postupné zlepšování situace, kdy bude poražena vysoká inflace a nastartován ekonomický růst. Kolaps se v tuto chvíli jeví nepravděpodobně. Je však důležité, aby se začalo snižovat mezinárodní napětí a nevznikaly nové konflikty ve světě.

Věříte opravdu tomu, že se podaří inflaci zkrotit? A nebude to na úkor něčeho?

Zatím se v historii vyspělých ekonomik vždy podařilo zkrotit vysokou inflaci a neexistuje žádný důvod, abychom si mysleli, že tentokrát to bude jinak. Krocení inflace však pochopitelně přináší velké náklady, které budeme muset zaplatit. Například vysoké úrokové sazby doléhají na dlužníky a snižují ekonomický výkon, což pociťujeme i v České republice.

Jak to vidíte ohledně úrokových sazeb?

Myslím, že v letošním roce zůstane základní úroková sazba na úrovni 7 procent. V příštím roce se již začne snižovat. Diskuzi o snižování úrokových sazeb bychom měli zahájit, jakmile se inflace dostane na jednocifernou úroveň.

A jak to vidíte s ekonomikou ČR do budoucna?

V letošním roce bude naše ekonomika stagnovat. V tom příštím se již vrátí k růstu. Toho by měli využít investoři, protože právě v letošním roce bude možné nakupovat aktiva s výraznými slevami. V následujících letech nám pak tato aktiva budou přinášet slušné zhodnocení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.