Epická kauza starosty Novotného narostla do obřích rozměrů. Teď se přesunula na profil Nory Fridrichové kvůli reportáži v pořadu 168 hodin

Nora Fridrichová
Nora Fridrichová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2024

Starosta Pavel Novotný se rozhodně drží hesla, že »když něco už má udělat, musí to udělat pořádně, aby se o tom ještě dlouho mluvilo«. Tak se dá totiž smýšlet i o nešťastné kauze, která započala v minulém týdnu, když se komunální politik zcela zbytečně a nevhodně vyjádřil o zdravotním stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka. Jenže v současnosti kauza »nabublala« do epických rozměrů, v nichž se pohybují nejen političtí lídři, ale už i moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová. Pro ŽivotvČesku.cz jednání Novotného zhodnotil zkušený politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Josef Mlejnek.

Příběh o tom, jak starosta Novotný »v květnu 2024« ovládl mediální prostor, započal před necelými dvěma týdny. Stalo se tak, když kvůli fotografii, na které pózuje Felix Slováček mimo jiné s lídryní komunistů Kateřinou Konečnou, hudebníka označil »de*ilem«. Jenže jeho věhlasný apetit mu nedal a dále se zcela nevhodně a naprosto zbytečně vyjádřil ohledně zdravotního stavu jeho dcery Anny Julie Slováčkové.

Pohled politologa

"Pro stranu, kterou reprezentuje, když to začíná přestřelovat, je to pochopitelně špatně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejzkušenějších českých politologů Josef Mlejnek na dotaz, jak jednání Novotného může poškodit ODS.

Respektovaný odborník také ale podotkl, že u Novotného se asi v některých případech dají »některé postupy tolerovat«, ale pokud jde konkrétně o vyjádření směrem ke Slováčkové, je to za hranou.

Pokud jde ale o pohled na politické schopnosti Novotného v roli starosty městské části Řeporyje, nacházející se na jihozápadním okraji Prahy, Mlejnek se domnívá, že je poměrně slušně ukotven v komunální politice.

Jen pro přehled –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od roku 2002 je bývalý bulvární novinář členem ODS. V letech 2010 a 2014 byl zvolen do zastupitelstva již zmíněné městské části Praha-Řeporyje, v roce 2018 mandát podruhé obhájil s nejvíce hlasy. Samotná ODS zde získala necelých 30 procent hlasů. Po volbách se stal starostou za koalici ODS, Zelení, ANO a Pirátů.

Zpět k epické kauze

I když výše zmíněné jde k dobru Novotného, tak zbytečně doplácí na svou vnitřní, možná až bohémskou nezkrotnost. Příkladem je totiž přestřelka s lídrem stínové vlády Karlem Havlíčkem, který se jednak vyjádřil opovržlivě ohledně jeho slov směrem k Anně Slováčkové, dále pak minulý čtvrtek ve Sněmovně provokativně citoval řadu jeho kontroverzních výroků. Tím celou věc rozvířil do větších rozměrů. Redakce ŽivotvČesku.cz o tom psala v jednom z předchozích článků, kde se i k věci Havlíček konkrétně vyjádřil.

O víkendu k osobě Novotného dále diskutoval předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, a to v televizní debatě v pořadu Partie na CNN Prima News.

"Podle mého názoru Pavel Novotný překročil hranice, které jsou v politice nastaveny," uvedl v rámci dotazu moderátorky, zda to, co komunální politik udělal (myšleno vyjádření o možném důsledku nemoci, s níž se Slováčková dlouhodobě léčí), je na vyloučení z ODS. Tam však Benda také sdělil, že na druhou stranu i slovník opozice je podle něj destruktivní, zejména pokud jde o Andreje Babiše a Tomia Okamuru.

Novotný se ještě v neděli k věci, patrně v reakci na slova Bendy, »vypsal« na platformě X takzvaně »verbálním fňuknutím«. "23 let manželství. Krize byly. Jestli mě teď vyhodí, nebudu do strany kopat. Na to mám Petra a tu stranu moc rád. Je to akce Zahradila a téhle z***ské kliky, sám jsem jim nahrál, půjdu s hlavou vztyčenou. A bez vulgarit," uvedl na svém profilu na síti X.

Kauza se přesunula k Fridrichové

Mohlo by se zdát, že »kauze epických rozměrů« výše popsaným odzvonilo, ale to se rozhodně nestalo. Její dění se totiž přesunulo na profil Nory Fridrichové na platformě X. Důvodem je nedělní odvysílání reportáže v pořadu 168 hodin, kterou moderátorka na sociální síti představila slovy: "Starosta Pavel Novotný (ODS) předpověděl smrt zpěvačky Anny Slováčkové. Ta se opět léčí s rakovinou a její boj sledují i desítky tisíc onkopacientů. Svým ortelem tak starosta nezasáhl jen ji. Víra v uzdravení je navíc pro nemocné klíčová a nikdo nemá právo ji brát."

Pavel Novotný na »pouták« zareagoval. A příspěvek Fridrichové okomentoval –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nijak jinak než ve svém věhlasném verbálním stylu. "Slyšel jsem, že jsi osobně nařídila, abych se nesměl vyjádřit, je to pravda?" tázal se řeporyjský starosta.

Na jeho dotaz Fridrichová zareagovala. "Pan starosta dostal prostor. Měl tam úplně všechna svá vyjádření, která k věci dal na svém oficiálním účtu, prostřednictvím něhož komunikuje své postoje. Měl v reportáži vše, včetně omluvy," napsala.

A pak se rozjelo »slovní peklo« ve smyslu, že zastánci Novotného slova Fridrichové komentovali tak, že šlo o »nejhnusnější a nejpodlejší« reportáž, protože Novotný nedostal prostor se vyjádřit.

Na to Fridrichová reagovala: "Starosta měl v reportáži všechna vyjádření, která k tématu poskytl, následně se k nim vyjádřili ti, kterých se dotkla. Starosta se na svém účtu vyjádřil jasně a opakovaně, není co řešit. Prostor ale dostali i ti, kterých se téma týká nejvíc, tedy nemocní s rakovinou," uvedla.

Pod plejádou komentářů u příspěvku Fridrichové, kde se s nadsázkou »vyjádřil snad každý uživatel české verze platformy X«, to završil Novotný sdělením, jak vnímá reportáž. "Strašná ubohost, zatáhnout do problému, co spolu máme roky, onkologicky nemocné pacienty. Ech," napsal a své vyjádření »obohatil« o zdůvodnění, proč reportáž vypadala, jak vypadala. Podle Novotného jde totiž o mstu za to, že v minulosti vyjádřil podporu Marku Wollnerovi, s nímž měla Fridrichová mít spor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.