Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 13. 8. 2022

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den ještě 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se ale výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v Česku za posledních sedm dní zaznamenáno 117 případů infekce, před týdnem byla sedmidenní incidence na 137 případech. Nejvíce se nákaza šíří v Praze se 153 potvrzenými případy. Následuje Moravskoslezský kraj, kde incidenční číslo činí 124. Naopak nejlépe je na tom Vysočina s 83 případy na 100.000 lidí za poslední týden. Incidenční číslo nižší než 100 vykazují ještě Liberecký, Jihočeský a Plzeňský kraj.

Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. V polovině letních prázdnin se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají třetí týden po sobě. V tomto týdnu počet nových nákaz nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má mírný průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Proti závažnému průběhu onemocnění podle odborníků chrání očkování, zájem o vakcíny proti koronaviru ale zatím není vysoký. V pátek se nechalo očkovat přes 7350 lidí, většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro první či druhou posilující dávku vakcíny. Plně naočkováno proti covidu bylo dosud skoro 6,89 milionu lidí. Posilujících dávek zdravotníci aplikovali zhruba 4,36 milionu.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl v tomto týdnu čtyři miliony. Případů takzvané reinfekce za celou dobu trvání epidemie je téměř 295.000. Od začátku epidemie zemřelo s prokázaným covidem v Česku 40.634 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.