Epidemie covidu po třech dnech zpomalila, ve středu přibylo 8559 nových případů

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 17. 3. 2022

Po třech dnech růstu včera nastal mezitýdenní pokles, když přibylo 8559 potvrzených případů covidu-19. Minulou středu bylo případů více než devět tisíc. Laboratoře odhalily i 1640 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem. V nemocnicích je aktuálně s koronavirem 2205 lidí, v posledních dvou dnech ale počty klesají. Snížila se také incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 503 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nadále klesá zájem o testy. Laboratoře jich ve středu provedly asi 29.500, před týdnem jich bylo zhruba o 6500 více. Pozitivita ale zůstává relativně vysoká. U preventivních testů bylo ve středu pozitivních více než 23 procent vzorků. To je jeden z nejvyšších podílů za dobu trvání epidemie. Před týdnem se jejich pozitivita držela okolo 18 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se pak covid prokázal v téměř 26 procentech, což je nejvíce za měsíc.

Minulou středu bylo s koronavirem hospitalizováno 2388 lidí, jejich počet tak za týden klesl o necelé dvě stovky. V těžkém stavu je 129 pacientů, o 21 méně než před týdnem. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by mělo do nemocnic směřovat v následujících dnech průměrně 200 pacientů, 20 na jednotky intenzivní péče.

Incidence se k dnešku zvýšila výrazněji pouze v Olomouckém kraji, nepatrně rostla i v jižních a středních Čechách. Nejnižší zůstává nadále v Plzeňském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 634 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je v Karlovarském kraji, který má incidenci 358.

V Česku se od pondělí rozvolnila další protiepidemická opatření. Nošení respirátorů už je povinné pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.