Epidemie covidu v Česku dál slábne, naopak tempo očkování zrychluje

Showpix
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Showpix
ČTK |
redakce@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 5. 2021

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo k úternímu večeru podáno asi 3,815 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,077 milionu lidí, tedy zhruba desetina obyvatel. V posledních dnech tempo očkování zrychlilo a od minulého týdne se v pracovních dnech drží nad 70.000 naočkovaných za den. Ve čtvrtek byl počet očkovaných rekordní, zdravotníci aplikovali 87.682 dávek vakcíny. V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k úternímu večeru přes 18.000 lidí.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Zhruba od poloviny března se snižují i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco v posledních dnech počet úmrtí většinou nepřesáhl 50 za den. Za pondělí eviduje ministerstvo zatím 28 zemřelých s covidem a za úterý 15. Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 29.787 nakažených. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví zemřelo 6009 lidí s potvrzenou nákazou.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z předchozích 0,81 na 0,79. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží od poloviny dubna.

Za minulý týden laboratoře odhalily více než 2 tisíce covid pozitivních případů. Přestože ...

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u téměř 1,649 milionu lidí, většina se vyléčila. Další aktuální údaje například o počtu hospitalizovaných, provedených testů či případů na 100.000 obyvatel za týden zveřejňuje ministerstvo později.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu