Epidemie covidu zrychlila v ČR potřetí v řadě, přibylo 2281 nakažených

Očkování, koronavirus
Očkování, koronavirus
Foto: Profimedia
Publikováno: 8. 9. 2022

Epidemie koronaviru v Česku potřetí v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2281 potvrzených případů nákazy, zhruba o 350 více než před týdnem. V mezitýdenním srovnání naopak klesl počet hospitalizovaných. Je jich 700, o sto méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychloval i po většinu minulého týdne. O víkendu sice šíření nákazy krátce zpomalilo, ale první tři dny přinesly znovu vyšší denní nárůsty počtu nakažených. Více se ale také testuje. Ve středu laboratoře provedly téměř 9000 testů, asi o tisíc více než před týdnem.

U všech třech typů testů se také zvýšila pozitivita. Nejvýrazněji to bylo u preventivních testů, kdy podíl pozitivních výsledků překročil osm procent. Před týdnem byl nižší než šest procent. Nejčastější diagnostické testy, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, odhalily covid u 31 procent testovaných, což je jen minimální nárůst. V případě epidemiologických testů, které se provádí například kvůli kontaktu s nakažených, vzrostla pozitivita asi o 1,5 procentního bodu nad 21 procent.

Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 107 nakažených. Takzvané incidenční číslo rovněž tři dny roste. Momentálně je nejvyšší za více než dva týdny. Relativně nejlepší situace je v Karlovarském a Olomouckém kraji, kde má incidence shodně hodnotu 91. Naopak nejvyšší incidenční číslo je v Královéhradeckém kraji, kde je na 100.000 obyvatel za uplynulý týden 128 případů nákazy.

V nemocnicích sice proti minulému týdnu klesl celkový počet covidových pacientů, ale přibylo hospitalizovaných v těžkém stavu. Je jich 29, před týdnem jich bylo o třetinu méně.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,05 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je téměř 313.000. S koronavirem dosud v zemi zemřelo 40.883 lidí. Za uplynulých sedm dní je obětí 42, údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou téměř 188.000. Ve středu bylo očkováno 6045 lidí, asi o 240 více než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.