Epidemii je třeba hodnotit podle těžkých případů, testování zdravých lidí statistiku zkresluje, říká viroložka Hana Zelená

Viroložka Hana Zelená
Viroložka Hana Zelená
Foto: Se svolením platformy Zdravé fórum
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 9. 2021

Podle viroložky Hany Zelené je Česká republika v souvislosti s koronavirem ve zcela jiné situaci, než byla v zimě a na jaře. Vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě je přesvědčená, že v Česku je vysoká míra imunity v populaci. Hana Zelená navrhuje, aby se při hodnocení epidemie braly v potaz těžké případy, nikoliv záchyt pozitivity na základě testů. "V případě, že se dál budou testovat zdraví lidé, tak budou záchyty i u těchto zdravých, kteří nemají žádné příznaky, budou se ale evidovat ve statistikách a na základě toho se budou vydávat čísla, kterými se bude strašit veřejnost, na základě toho možná přijdou další restriktivní opatření. To je ale chyba, jsem v jiné situaci, než jsme byli před rokem," vysvětlila Hana Zelená pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že situace ve školách se nezhoršuje a plošné testování žáků a studentů skončí. Před návštěvou sportovních či kulturních akcí nebo při čerpání služeb testování pokračuje. Jak se na systém testování v Česku díváte vy?

Plošně by se nemělo testovat vůbec. Testování pomocí antigenních testů je zbytečné. Antigenní testy na plošné testování zdravých lidí nejsou vůbec vhodné, mají poměrně nízkou citlivost a nemají ani perfektní specificitu a na testování se nehodí. Antigenní testy spoustu reálně pozitivních vůbec nezachytí a na druhé straně zase zachytí lidi, kteří žádnou infekci nemají. Navíc kvalita antigenních testů je poměrně rozdílná, existují kvalitní testy, ale jsou i velmi nekvalitní antigenní testy, to ale nikdo nepozná, protože výrobci uvádí, že testy mají vynikající senzitivitu i specificitu. Když ale pak testujete v reálných podmínkách a srovnáváte to s jinými metodami, tak zjistíte, že realita neodpovídá deklarovaným hodnotám, které výrobci píšou.

Vy si tedy myslíte, že data a statistiky, které ministerstvo zdravotnictví a vláda zveřejňují na základě antigenních testů, jsou zkreslené a odlišné od reálné situace v populaci?

Rozhodně je to tak.

Pokud testy neodhalují skutečnou situaci v české populaci, podle jakého kritéria by se podle vás měla epidemie hodnotit?

Počet pozitivních testů jako kritérium závažnosti epidemie je v tuto chvíli mimo. Je logické, že při příchodu podzimních měsíců bude vyšší výskyt koronaviru stejně jako je tomu v případě jiných respiračních infekcí. V případě, že se dál budou testovat zdraví lidé, tak budou záchyty i u těchto zdravých, kteří nemají žádné příznaky, budou se ale evidovat ve statistikách a na základě toho se budou vydávat čísla, kterými se bude strašit veřejnost, na základě toho možná přijdou další restriktivní opatření. To je ale chyba, jsem v jiné situaci, než jsme byli před rokem, u nás minimálně polovina lidí to má za sebou, další velká skupina je proočkovaná, takže v Česku máme už nyní v populaci obrovskou imunitu. Přestože očkování nebo prodělání infekce nemůže zabránit opakovanému pozitivnímu testu metodou PCR, ale dokáže zabránit těžkým průběhům nemoci, takže určitě už nebudeme mít takový nárůst těžkých případů jako před rokem. Chápu, že se lidé stále bojí, ale je třeba říct, že dnes už máme vysoký podíl imunní populace. Pokud máme sledovat závažnost epidemie, tak to neřekne počet zjištěných pozitivních testů, ale řekne to počet hospitalizovaných a počet lidí s těžkým průběhem, to je potřeba sledovat. Pokud to začne narůstat, tak je to známka, že se děje něco závažného, že třeba přišla další varianta, ale to nezjistíme na základě počtu pozitivních testů. Ještě bych ráda zmínila studii imunologa Vojtěch Thona, který zjistil vysoký podíl lidí, kteří mají protilátky i mezi lidmi, kteří se PCR testem vůbec netestovali, nebo se testovali s negativním výsledkem. I mezi nimi jsou lidé, kteří to prodělali bezpříznakově, vytvořili si protilátky a jsou imunní. To jsou tvrdá data zjištěná testem 30 tisíc lidí, která potvrzují, že míra imunity v české populaci je vysoká.

Příští týden se na ministerstvu zdravotnictví uskuteční další kolo jednání odborníků na téma uznávání protilátek. S čím na toto jednání jdete?

Příští týden má být pokračování kulatého stolu. Na jednání jsou přizváni stejní lidé, jako jednali v srpnu. Jednání tedy bude pokračovat a já doufám, že dospějeme k nějakým výsledkům. Bude také záležet na tom, jak se výsledky jednání budou interpretovat na veřejnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.