Epidemiolog Jan Kynčl ze SZÚ promluvil o zásadních opatřeních. Sníží se tím přenos na vnímavé jedince, říká

Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ)
Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ)
Foto: TONDA TRAN / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2021

Epidemická situace už nevypadá tak dobře, jako ještě před několika týdny. Důležitá čísla jdou nahoru, ať už se jedná o samotné počty nakažených, reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie nebo incidenční číslo – na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden devět potvrzených případů koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa ze Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla existují opatření, která by se obzvláště s ohledem na současný vývoj měla dodržovat. "Je žádoucí ve vnitřních prostorách, a především v hromadné dopravě dodržovat ochranu úst a nosu - respirátor, čímž se sníží přenos infekce na vnímavé jedince," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Vývoj epidemie v Česku ukazuje na to, že se šíření koronaviru a jeho dalších variant zrychluje. Ukazatelem je reprodukční číslo, které se druhým dnem drží na hodnotě 1,3. V zemi probíhá očkování, kvůli kterému vláda i mnozí experti apelují na společnost, aby se lidé nechali naočkovat. Pro vakcinaci si používají dvě mRNA vakcíny – od Pfizer/BioNTech a Moderny a očkovací preparáty britsko-švédské AstraZeneky a americké společnosti Johnson & Johnson.

Vzhledem k nárůstu případů a zhoršování epidemické situace, existují bezpečnostní a hygienická opatření, která by se měla rozhodně dodržovat i nadále. Jejich porušování může znamenat průběh léta, po kterém asi nikdo netouží.

"Až do doby vyšší proočkovanosti populace je žádoucí ve vnitřních prostorách, a především v hromadné dopravě dodržovat ochranu úst a nosu, to znamená respirátor, čímž se sníží přenos infekce na vnímavé jedince. Je též třeba sledovat cirkulaci viru a jeho variant v populaci, proto je prováděno »sekvenování« viru. Kontrola a testování osob navracejících se ze zahraničí pak omezuje import viru a jeho variant," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).


Za celou dobu epidemie covidu-19 se potvrdilo dle dat ministerstva zdravotnictví 1 667 935 pozitivních případů, z toho 263 768 spadalo do věkové kategorie od 65 let výše. Celkem 1 636 178 osob se z onemocnění vyléčilo. Počet hospitalizovaných klesl na rovné tři desítky pacientů, ti musí kvůli koronaviru zůstal v péči lékařů v nemocnici.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.