Epidemiolog Jan Kynčl ze SZÚ promluvil o zásadních opatřeních. Sníží se tím přenos na vnímavé jedince, říká

Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ)
Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ)
Foto: TONDA TRAN / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2021

Epidemická situace už nevypadá tak dobře, jako ještě před několika týdny. Důležitá čísla jdou nahoru, ať už se jedná o samotné počty nakažených, reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie nebo incidenční číslo – na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden devět potvrzených případů koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa ze Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla existují opatření, která by se obzvláště s ohledem na současný vývoj měla dodržovat. "Je žádoucí ve vnitřních prostorách, a především v hromadné dopravě dodržovat ochranu úst a nosu - respirátor, čímž se sníží přenos infekce na vnímavé jedince," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Vývoj epidemie v Česku ukazuje na to, že se šíření koronaviru a jeho dalších variant zrychluje. Ukazatelem je reprodukční číslo, které se druhým dnem drží na hodnotě 1,3. V zemi probíhá očkování, kvůli kterému vláda i mnozí experti apelují na společnost, aby se lidé nechali naočkovat. Pro vakcinaci si používají dvě mRNA vakcíny – od Pfizer/BioNTech a Moderny a očkovací preparáty britsko-švédské AstraZeneky a americké společnosti Johnson & Johnson.

Vzhledem k nárůstu případů a zhoršování epidemické situace, existují bezpečnostní a hygienická opatření, která by se měla rozhodně dodržovat i nadále. Jejich porušování může znamenat průběh léta, po kterém asi nikdo netouží.

"Až do doby vyšší proočkovanosti populace je žádoucí ve vnitřních prostorách, a především v hromadné dopravě dodržovat ochranu úst a nosu, to znamená respirátor, čímž se sníží přenos infekce na vnímavé jedince. Je též třeba sledovat cirkulaci viru a jeho variant v populaci, proto je prováděno »sekvenování« viru. Kontrola a testování osob navracejících se ze zahraničí pak omezuje import viru a jeho variant," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Život někdy dokáže přinést chvíle, se kterými se člověk musí poprat stůj co stůj. Tvrdou ránu zasadil rodičům teprve pětiměsíční holčičky, které lékaři diagnostikovali velmi vzácné genetické onemocnění, které postihuje pouze dva miliony lidí na světě. Po narození malé Lexi vypadalo vše v pořádku, ale zdravotní problémy přišly krátce nato.


Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených pří...

Za celou dobu epidemie covidu-19 se potvrdilo dle dat ministerstva zdravotnictví 1 667 935 pozitivních případů, z toho 263 768 spadalo do věkové kategorie od 65 let výše. Celkem 1 636 178 osob se z onemocnění vyléčilo. Počet hospitalizovaných klesl na rovné tři desítky pacientů, ti musí kvůli koronaviru zůstal v péči lékařů v nemocnici.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.