Epidemiolog: Mutace viru usnadňuje vstoupit do buňky. Riziko kontaktu nad 15 minut neplatí, je nižší

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2021

Kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund, uvedl to epidemiolog Roman Prymula (56). Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak dochází k šíření viru v lidském těle. "Mutace má schopnost usnadnit viru schopnost snáze vstoupit do buňky," uvedl bývalý ministr zdravotnictví.

Roman Prymula uvedl, že koronavirus i po téměř roce, kdy se v Česku šíří, odborníky stále překvapuje. Přítomnost nakažlivějších mutací ukazuje, že některé věci už neplatí. V Česku jde zejména o takzvanou britskou mutaci.

"To, že jsme si mysleli, že nějaký kontakt do 15 minut, by neměl být příliš rizikový, to už zdaleka také neplatí," přiblížil bývalý ministr zdravotnictví s tím, že lidé se mohou nakazit i za několik sekund, pokud budou spolu bez roušek a někdo například kýchne.

Riziko nákazy se významně snižuje, pokud lidé mají roušku nebo respirátor. "Ukazuje se, že bariérová ochrana pomocí roušek má podstatně větší význam, než se na počátku myslelo," upřesnil Roman Prymula, který je nyní poradcem premiéra Andreje Babiše (66).

Národní referenční laboratoř pro chřipku (NRL) v poslední zprávě z tohoto týdne uvádí, že britská varianta se na území ČR vyskytuje přinejmenším od začátku prosince loňského roku. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu.

"Nakažlivost neboli infekciozita je schopnost překonat obranné mechanismy organismu a vyvolat infekci. Virus se uplatní rychleji v procesu nákazy. Mutace má schopnost usnadnit viru schopnost snáze vstoupit do buňky, což by mělo zkrátit rychlost pomnožení viru, tím inkubační dobu a následně ovlivnit reprodukční číslo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, v čem je mutace viru nebezpečnější než původní kmen viru.

Vědci z iniciativy Sníh nebo spoluautoři výpočtu rizikového skóre PES, kteří se věnují modelování globálních rizik, upozorňují, že kvůli šíření mutace by měla být přijata přísnější protiepidemická opatření, která rychlejší šíření viru vyrovnají. Reprodukční číslo nové mutace by mělo být vyšší asi o 0,5 proti současnému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.