Epidemiolog vysvětluje rekordní nárůst nakažených. Zatím nevýznamné, prohlásil Maďar

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2020

České laboratoře v pondělí zaznamenaly 111 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o největší přírůstek od 21. dubna. Epidemiolog Rastislav Maďar je však přesvědčen, že vysoké číslo zavinila pouze jedna lokalita, a to důl OKD. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Stále platí, že nejrizikovějšími skupinami jsou senioři a chronicky nemocní lidé. Podle Maďara se jich pondělní nárůst z většiny netýká.

"Vzhledem k tomu, že je to následkem zejména jednoho významného ohniska nákazy v OKD ve Slezsku, kde se to vyskytuje hlavně u nerizikové části populace, není z hlediska epidemiologické situace v celé ČR tato věc zatím významná," řekl epidemiolog podle webu Novinky.cz.

Předpoklady odborníků

Experti očekávali, že denní přírůstky přesáhnou stovku už po 11. květnu, kdy přišla doposud největší vlna rozvolnění opatření. Nakonec se tak stalo až osm dní po uvolnění protikoronavirových nařízení.

Maďar už začátkem týdne avizoval, že pokud by se epidemiologická situace měla nadále zhoršovat, další rozvolňovací vlna by se měl znovu posoudit. V úterý laboratoře zaznamenaly téměř o polovinu méně nových případů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.