Europoslanec Tomáš Zdechovský v rozhovoru kritizuje komunikaci vlády a říká: Rusko nemusí být brzy jediným problémem, který musíme řešit

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2023

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský (43) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz konstatuje, že by vláda Petra Fialy (58) měla lépe a více komunikovat s občany své kroky. Varuje také, že Rusko nemusí být brzy jediným problémem, který musíme řešit. Na obzoru je daleko silnější Čína.


Pane europoslanče, velké kontroverze vyvolal záměr na změny v oblasti DPH. Vláda se stala terčem kritiky. Vy hovoříte o tom, že pracovní materiál vynesli do médií Piráti. Co vás k tomuto obvinění vede?

Vede mě k tomu informace z důvěryhodného zdroje, který mi tuto informaci sdělil mezi čtyřma očima. Je to zdroj, kterému věřím. Nikdy bych něco takového bez ověření neřekl.

Není velkou částí problému způsob, jakým vláda komunikuje s veřejností? Nestálo by za to více, pravidelně a srozumitelněji vysvětlovat změny, které se dotýkají každého občana?

Rozhodně, je to jeden z kamenů úrazu. Snažím se nabádat vládu, ať své kroky více a lépe komunikuje s občany. Dělá opatření, která musí být nepopulární vzhledem ke špatnému stavu českého rozpočtu, ale musí lidem vysvětlit, proč jde touto cestou. To mi zatím trochu chybí.

Patříte mezi jasné zastánce Ukrajiny. Musíte kvůli tomu mnohdy čelit verbálním útokům. Proč považujete za důležité Ukrajinu tak výrazně podporovat?

Je naší povinností pomáhat napadené zemi. Ukrajinci bojují i o naši svobodu. Nikdo nechce, aby na hranicích se Slovenskem byla jednou Ruská federace. Čím blíže bude Rusko dalším státům EU, tím větší bezpečnostní riziko nám všem v Evropě hrozí.

»Dezolát, chcimír« a jiné. Nespokojení občané jsou v posledních měsících takto nálepkováni. Není to chyba? Opět jsme u komunikace. Nebylo by lepší trpělivě vysvětlovat, proč Česká republika podporuje Ukrajinu?

Obávám se, že některé občany, kteří se ztotožnili s proruskou rétorikou, se nepodaří nikdy přesvědčit. Jsou to věční bojovníci proti demokracii a establishmentu (Nejvyšší vrstva politicky, hospodářsky a společensky vlivných osob, pozn. red). Ruská propaganda je navíc velmi silná, i když se v posledních měsících zaměřuje spíše na Slovensko než na Českou republiku.

Západní svět čelí nebývalým a nebezpečným výzvám. Ruská agrese, čím dál více sebevědomější Čína. Zvládneme to?

Společně to zvládneme. Musíme věřit, že Rusko už nebude dlouho schopné vést válku, že se lidé vzbouří proti diktátorskému režimu a pokusí se změnit poměry ve své zemi. Čína je z mého pohledu větší riziko než Rusko, a to i z toho důvodu, že je ekonomicky a vojensky daleko silnější. Zvyšující se tlak Číny na Taiwan je zdviženým prstem pro demokratický svět, že Rusko nemusí být zanedlouho jediným problémem, který budeme muset řešit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.