Evropu sevře vlna veder, Česko ji pocítí. V Egyptě naměřili rekordních téměř 51 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2024

Evropa očekává výrazný nárůst teplot. Dojde k tomu už o víkendu. Hned v úvodu nadcházejícího týdne, a to až do čtvrtka, počasí potěší milovníky veder. Teploty totiž vyskočí na letní, dokonce až tropické hodnoty. "Vedra se Česku nevyhnou, očekáváme nástup teplot okolo 30 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Zajímavostí je, že v Egyptě byla naměřena dosud nejvyšší teplota v historii měření, a to téměř 51 °C. Teploty přes 40 °C již zaznamenalo Španělsko, v nadcházejících dnech by je měl hlásit i Balkán.

Evropa zažívá obrovské teplotní kontrasty. "Do střední Evropy proniká studený polární vzduch, takže teploty připomínají duben. Oproti tomu na jihovýchodě Evropy je extrémní vedro - Řecko a Turecko hlásí teploty o více než 10 °C vyšší, než je pro toto období běžné, a teploměry ukazují 40 °C," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz zkušená expertka přes počasí Dagmar Honsová.

"Sever Afriky hlásí teploty i přes 45 °C a v Egyptě (na jihu Asuán) minulý pátek naměřili 50,9 °C," doplnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí ohledně teplot.

Pokud jde o Egypt, Dagmar Honsová dále upřesnila, že jde o poměrně překvapivou hodnotu, důvodem je, že nejvyšší teploty se obvykle přisuzují červenci a srpnu.

Pokud jde o Českou republiku, změna je už na dohled. "Konec týdne přinese výrazný nárůst teplot vzduchu a v příštím týdnu teploměr ukáže i přes 30 °C, a to konkrétně v úterý a ve středu," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.