Exmanželka Vladimira Putina promluvila. Když přišel žádat o ruku, myslela jsem, že se chce rozejít. Celý náš vztah mě pak testoval

Vladimir Putin a exmanželka Ljudmila.
Vladimir Putin a exmanželka Ljudmila.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Soukromí ruského prezidenta Vladimira Putina (69) je něčím, co si hlava Ruska velmi střeží. Pokud se mu invazí na Ukrajinu podařilo spojit Západ, stejně tak se mu přitom podařilo zažehnout abnormální zvědavost tajných služeb i obyčejných lidí po celém světě o sebe a své blízké. A přestože se s první manželkou Ljudmilou (64) rozvedli, týká se tento zájem i jí. Co takový rozchod po mnoha společných letech obnáší, popsal pro ŽivotvČesku.cz vztahový psycholog.


Příběh manželství Vladimira Putina je poměrně známý a »probádaný«. Svou první ženu Ljudmilu Škrebněvovou si vzal 28. července 1983, vychovali spolu dvě dcery - Marii (36) a Katěrinu (35), na které je hlava Ruské federace velmi pyšná. Marie vystudovala medicínu, Katěrina dlouho závodila v akrobatickém rokenrolu.

Ljudmila pracovala jako letuška, výborně ovládá němčinu, španělštinu i francouzštinu a na jaře 2015, rok po rozvodu, se vdala za podnikatele Artura Očeretnyje. Ten patří k lidem, kteří jsou ruskému prezidentovi zcela oddáni. Dá se přitom s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že vztah i nový manžel byl řádně zkontrolován a manželství následně posvěceno z nejvyšších míst.

O neustále zkoušce přitom pro životopisce ruského prezidenta Olega Blotského mluvila i sama Ljudmila.

"Vždycky jsem měla pocit, že mě pozoruje a sleduje, jaká rozhodnutí dělám, aby zjistil, zda obstojím v nějaké zkoušce," popsala jejich tříleté chození před svatbou. „A vlastně v tom pak pokračoval i po celý náš společný život," dodala.

Ani samotný začátek jejich vztahu přitom nebyl kdovíjak romantický. O »špatně oblečeném« muži, kterého potkala na rande před divadlem, prý na první pohled neměla žádné vysoké mínění. "Rozhodně to nebyla láska na první pohled. Zvykla jsem si na něj postupně a zamilovala se".

Samostatnou kapitolou pak podle Ljudmily byla i žádost o ruku. "Jednou večer jsme seděli u něj doma a on řekl: 'Už víš, co jsem za člověka, že nejsem příliš lehkovážný'. Pak pokračoval, že je tichý typ, že je v některých věcech dost příkrý a dokáže lidi urážet a také, že je rizikový životní partner," dodal podle Ljudmily s tím, že za tři a půl roku se nejspíš rozhodla.

"Znělo to, jako bychom se rozcházeli. Odpověděla jsem mu, že jsem se rozhodla, a on pochybovačně odvětil: 'Ano?' V tu chvíli jsem si byla jistá, že se rozcházíme," popisovala jejich velkou chvíli. Vladimir ale k jejímu překvapení dodal: "Jestli je to takhle, tak tě miluju a navrhuji, abychom se vzali."

Když před devíti lety přišla zpráva o rozpadu manželství, pro mnohé Rusy to nebylo žádné překvapení. Pár se totiž už nějakou dobu nikde společně neobjevoval. V roce 2013, tedy rok před faktickým rozvodem, Vladimir Putin suše konstatoval, že se s ženou prakticky nevídali. Ona sama to pak okomentovala tak, že jí veřejné působení nesvědčí a špatně snáší přelety letadlem. "Navždy ale zůstaneme s Vladimirem Vladimirovičem blízkými přáteli," tehdy uvedla.

Čím člověk prochází, pokud dojde k rozchodu po tak dlouhé době, popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš. "Je to jako když se pod člověkem prolomí led, který ho drží v relativní pohodě. Asi tak tři měsíce trvá, než se dostane na tenký led a po něm se musí poměrně dlouho plazit a nedělat vylomeniny. Po třech měsících lidé říkají, že když je jim fajn, tak se poprvé usmějí. Po té době už dokážou začínat žít v pohodě za předpokladu, že všechno dělají správně, ale úplně všechno. Musí mít dostatek spánku, přiměřené jídlo, dostatek sociálních kontaktů a tolik práce, kolik zaplní čas. Začne-li ten člověk něco přehánět, například dlouho nejí, intenzivně sportuje nebo se v práci pouští do moc divokých projektů, tak to má za následek, že se začne zase propadat do depresí. Toho člověka je třeba držet v mírné a pestré aktivitě ve všech směrech zároveň. Není dobré ani lézt do jiných postelí a začínat náhradní vztahy, protože z toho zase čouhají malé rozchody," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.