Exministr Ivan Langer zhodnotil schůzku Fialy a Zemana a řekl, čím v zákulisí premiér vykoupil názorový obrat hlavy státu

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) odmítl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (36). Vyčítal mu nízkou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Taková informace v pátek zarezonovala Českem. V pondělí ale nastal záhadný obrat. Prezident se v Lánech sešel s premiérem Petrem Fialou (57) a výsledkem jejich schůzky bylo oznámení, že vláda bude jmenována v kompletním složení a to v pátek 17. prosince. Otazníkem nad celou věcí je, co bylo tím, že lídr koalice SPOLU dokázal hlavu státu přimět k názorovému obratu. Pro redakci ŽivotvČesku.cz jeden z možných scénářů nastínil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (54) s tím, že ústupek ze strany Miloše Zemana je vykoupen poměrně zásadní zodpovědností.

Ještě na konci minulého týdne to vypadalo na patovou situaci, když prezident odmítl jmenovat navrženou vládu v kompletním složení. Trnem v oku se pro Miloše Zemana stal pirátský kandidát na post šéfa zahraničí. Fiala obratem oznámil, že v takovém případě by na prezidenta podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Miloš Zeman nakonec po společné schůzce v pondělí ustoupil a jmenuje Jana Lipavského šéfem ministerstva zahraničí. Podle zkušeného politika Ivana Langera se mezi oběma muži mohlo řešit několik věcí, které nakonec přesvědčily hlavu státu, aby své původní rozhodnutí změnil. Petr Fiala si ale na sebe podle něj upletl bič v podobě toho, že nesmí dojít k chybám, protože prezident v takovém případě bude lidově řečeno pálit ostrými.

"Je to čirá spekulace a mohu začít od toho, že si obě strany udělaly pečlivou právní analýzu a jedna dospěla k tomu, že její šance jsou menší než šance té druhé, ale domnívám se, že oběma stranám se ulevilo, že ji nebudou muset použít. Osobně si myslím, že je velmi dobře, že pan premiér se dohodl s panem prezidentem na dalším postupu, nebyl jsem zastánce toho, že by tyto dvě instituce měly vést mezi sebou právní válku. Osobně za tím nehledám nic tajného, myslím, že pan prezident si uhrál své výhrady, a pokud někdy v budoucnu pan Lipavský selže v pozici ministra zahraničí, pan prezident bude moct říkat věty ve smyslu: "Vidíte, já jsem vám to říkal." Petr Fiala na sebe vzal zodpovědnost za pana Lipavského a jak jsem si velmi pečlivě všiml za dodržování koaličního programu vlády, tedy že pan Lipavský nebude ministr zahraničí Pirátů, ale ministr zahraničí vlády ČR," odhadl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer, který je od roku 1991 členem ODS a za jehož působení ve funkci ministra vnitra vstoupila ČR do schengenského prostoru.

Po jmenování nové vlády chce 12. ledna Petr Fiala požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu. A nic by tak nemělo bránit v tom, aby mocenský štafetový kolík převzala pětikoalice po koaliční vládě ANO a ČSSD.

"Před Petrem Fialou a prezidentem jsou důležité věci, kdy stojí za to spolupracovat a ne vést válku. Například evropské předsednictví v druhé polovině roku 2022, které přichází na závěr prezidentského mandátu, je jednou z těch forem, kdy oba subjekty spolu mohou spolupracovat a mají zájem spolupracovat, ne spolu bojovat o to, kdo a jak se předsednictví chopí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer a dal tak najevo, že oba muži našli názorovou harmonii, což může být jen ku prospěchu České republiky.

Kdo je Ivan Langer:

Narodil se 1. ledna 1967 v Olomouci. V letech 1996–2010 byl poslanec Poslanecké sněmovny, český ministr informatiky a ministr vnitra. Jako politik se Ivan Langer zabýval zejména veřejnou správou, bezpečností a rovněž drogovou problematikou. Jako poslanec či ministr vnitra se podílel na projektech jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, Reforma Policie České republiky, Otevřená minulost, digitalizace, omezení zneužívání odposlechů, boj proti korupci. Také národnímu koordinačnímu mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech či obnově techniky profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.