Expert na Blízký a Střední východ: Ukrajinu může eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem poškodit

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2024

Komentář: Írán v sobotu spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Nyní se čeká, jakým způsobem a zda bude Izrael odvetně reagovat. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na oblast Středního a Blízkého východu a výzkum státního terorismu Josefa Krause, a to s dotazem, zda je možné potvrdit spekulace o tom, že eskalací konfliktu mezi Izraelem a Íránem může do jisté míry utrpět Ukrajina, která se brání třetím rokem ruské agresi. Z jeho vyjádření vyplynulo, že v nějaké míře ano, a dále svá slova rozvedl.

Konflikt na Blízkém východě rozpoutal před půl rokem teroristický útok palestinského hnutí Hamás na jih Izraele. Důsledkem byla vojenská operace izraelské armády v Pásmu Gazy, přičemž snaha vymýtit Hamás přinesla i vysoké ztráty mezi palestinskými civilisty. Židovský stát si zároveň na jihu Libanonu vyměňuje údery s hnutím Hizballáh, které má dlouhodobou íránskou podporu. Napětí v regionu zvýšil víkendový letecký útok na Izrael z Íránu, který Hamás podporuje. A právě v souvislost s tím se mluví o tom, že eskalace události by mohla vést k omezení podpory Ukrajině.

V kontextu popisovaného je potřeba připomenout, že Ukrajina se brání rozsáhlé ruské invazi už více než dva roky. Ukrajinské armádě se však v posledních týdnech nedaří zastavit ruský postup kvůli nedostatku munice. Rusko se po březnových prezidentských volbách, v nichž opět zvítězil Vladimir Putin, podle některých zdrojů připravuje na rozsáhlou ofenzivu, k níž by mohlo přistoupit na konci jara nebo v létě.

Jak situace, která se stala o víkendu mezi Íránem a Izraelem, může ovlivnit situaci na Ukrajině, přiblížil mezinárodně uznávaný expert Josef Kraus. Upozornil, že o věci lze hovořit dlouze v širších souvislostech, uvedl však alespoň krátký příklad.

"Nemyslím si, že v tuto chvíli někdo dokáže té situace cíleně zneužívat, ono k tomu dojde přirozeně. Ukrajina je nyní ve fázi, kdy má nedostatek vojenského materiálu a živé síly a příkladem prvky protivzdušné obrany (PVO). Nyní tu máme stát Izrael, který byl napaden ze vzduchu. Je tu situace, kdy řada zemí Západu si nemyslí, jak Izrael provádí vojenskou operaci v Gaze, že je to zcela v pořádku. Jsou signály, že tomu nechtějí asistovat ve smyslu, že nebudou chtít posílat zbraně na tuto činnost. Ale najednou tu máme víkendový incident, který umožní izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi jezdit po veřejných fórech a žádat po Západu nějakou pomoc třeba v podobě prvků PVO. Situace, která se o víkendu stala, nahrává tomu, že by společenství Západu na to mohlo slyšet, a ve finále to může vést k tomu, že pomoc směřovaná Ukrajině se může tříštit a třeba část systémů PVO, které měly připadnout Ukrajině, dostane Izrael. V tomto směru to může opravdu Ukrajinu poškodit," vylíčil v krátkosti pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník, jaký dopad může eskalace víkendové události mít na další podporu Ukrajiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.