Reklama:

Expertka přes dovolené vysvětlila, proč Čechy stále baví čím dál dražší Chorvatsko. Rozhodující je povaha

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2024

Čas dovolených se nezadržitelně blíží a je zřejmé, že i letos statisíce Čechů zamíří tradičně do Chorvatska. Pokud jde o inflaci, tak by se dovolenkáři měli připravit na to, že Chorvatsko nepatří k nejlevnějším destinacím v EU. Pokud jde o ceny, je to přibližně srovnatelné s Itálií, ale poslední měsíce se Chorvatům nedaří vyloženě zkrotit inflaci. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, co je vlastně důvodem, že Češi dlouhodobě preferují, pokud jde o dovolené, stát nacházející se geograficky na pomezí střední a jižní Evropy. Několik faktů pro ŽivotvČesku.cz poskytla expertka přes dovolené Jiřina Ekrt Jirušková ze společnosti Invia. Vyzdvihla zejména konzervativní povahu Čechů s tím, že mnozí se opakovaně vrací na stejné pobřeží či do stejného hotelu.

Reklama:

Pokud jde o zmíněnou »drahotu«, tak je potřeba ohlédnout se zpět do roku 2023. Rok po zavedení eura totiž z regálů v obchodech zmizely cenovky v kunách. Přijetí eura mnoho Chorvatů vnímá jako kladný krok.

Turisté však musí počítat s dalším zdražením na Jadranu. V květnu inflace podle Eurostatu ve státě, jehož sousedy jsou Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora, dosáhla hodnoty 4,3 procenta, v dubnu to bylo 4,7 procenta. O zcela nízké hodnoty nejde, dovolenkáři tak musí počítat, že si v některých případech sáhnou hlouběji do kapsy.

Reklama:

Zajímavý fakt pak přináší Český statistický úřad, který uvádí, že preference českých občanů ohledně místa pobytu se příliš v roce 2023 nezměnily a ty hlavní zůstaly stejné. "V tuzemsku obhájily své prvenství střední Čechy, zejména díky kratším cestám. Na zahraniční dovolenou nejčastěji Češi vyjížděli do Chorvatska, pro krátkodobé cesty pak volili Slovensko," uvedl ČSÚ k datům z loňského roku.

Podle odbornice přes dovolené za tím, že Češi preferují Chorvatsko, stojí zejména konzervativní povaha. "Tři čtvrtiny klientů využívají do Chorvatska přepravu vozem a zbylá čtvrtina pak přepravu autobusovou a leteckou. Je to destinace, kde se Češi plus minus domluví rodným jazykem, dá se říct, že i kuchyně je podobná tuzemské, což je určitě pro mnoho dovolenkářů výhoda. Zajímavostí je, že někteří jezdí opakovaně ke stejnému pobřeží, a dokonce i do stejného hotelu, takže je tam nic nepřekvapí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vědí, co mohou očekávat. Dalo by se říct, že Chorvatsko vnímají jako »letní chatu«," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz ostřílená expertka přes dovolené a mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Data ČSÚ dále ukazují, že Češi při výběru dovolené, na které stráví 5 a více dní, skutečně dlouhodobě preferují Chorvatsko (14,4 procenta delších cest). Na dalších »medailových« pozicích se umístilo Slovensko (12,3 procenta) a Itálie (11,2 procenta). Do Egypta v roce 2023 směřovalo 6,4 procenta delších cest.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: