Extrémní tropické vedro přeruší silné bouřky. Meteoroložka řekla, kde hrozí přívalové deště

Počasí - ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2021

Během nedělního odpoledne a zejména večer dorazí do Česka silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, přívalové srážky i kroupy. Varování meteorologů platí pro české kraje do pondělního rána. Po bouřkách bude dál pokračovat horké a dusné počasí. "Nejvyšší vlhkost vzduchu bude v pondělí, kdy na naše území již z části pronikne vlnící se studená fronta, na teploměru naměříme 32 stupňů Celsia. Dusné počasí bude pokračovat také v úterý," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Kvůli pokračujícímu extrémnímu vedru a suchému počasí dál platí varování meteorologů před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Odborníci na počasí také doporučují vyhnout se vysoké zátěži a dávat pozor na pitný režim, hrozí totiž dehydratace.

"Počasí, jaké nyní v Česku máme, není vhodné pro astmatiky, kardiaky, těhotné ženy, malé děti či staré osoby. Přišly i tropické noci a teploty v nočních hodinách neklesají pod 20 stupňů, to přináší zátěžové období pro kohokoliv. Jsme hodně unavení, méně koncentrovaní a nemáme do ničeho energii," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Od nedělního odpoledne a hlavně večer začnou extrémní teploty srážet lokální bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Výstraha meteorologů platí pro české kraje zatím do pondělního rána.

"Bouřky by se v neděli večer měly objevit na západě Čech a pak na většině území. Budou velmi silné a zejména na západě republiky budou doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až 35 milimetrů," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz. Po bouřkách od pondělí znovu bude pokračovat tropické počasí.

"Dusné počasí bude pokračovat také v úterý, kdy naměříme 30 stupňů Celsia, ve středu pak teploty vystoupají na 27 stupňů Celsia. Zlom počasí by měl přijít až ve čtvrtek, kdy by mělo být konečně »dýchatelno«. Ještě středa bude velmi horká," upozornila expertka na počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.