Fanatický komunista Gustáv Husák: První žena mu byla nevěrná, druhá se zabila ve vrtulníku

Gustáv Husák byl československý politik slovenského původu
Gustáv Husák byl československý politik slovenského původu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2020

Sám o sobě vyprávěl, že je fanatikem komunismu. Poslední socialistický prezident Československa a normalizátor Gustáv Husák neměl jednoduchý život. Když ho v 60. letech propustili z komunistického lágru, mohl si myslet, že nejhorší má za sebou. Pak ale přišly další dvě soukromé tragédie. Obě se týkaly jeho dvou životních lásek!

Gustáv Husák se poprvé ženil na počátku druhé světové války. V roce 1938 si vzal Magdu Lokvencovou, českou právničku, režisérku a herečku.

Netrvalo dlouho a budoucí vrchní komunista socialistického Československa se stal otcem. Lokvencová mu porodila dvě děti, manželství se ale stalo osudným Husákovo věznění. Když byl v lágru, žena mu byla nevěrná. Zamilovala se do herce Ctibora Filčíka a na Gustáva zapomněla.

Husák to bral pragmaticky, jako ostatně všechno. „Byl jsem nejspíš jediný, s kým o tom Gusta neodmítal mluvit. Filčíkovi byl vděčný, že se mu v době, kdy byl ve vězení, postaral o syny. Milostný trojúhelník byl však pro něj nepřípustný. Bylo to osobní zklamání a dlouho nad tím přemítal. Nakonec se rozvedl,“ prozradil Lubomír Štrougal, který za totality zastával post předsedy vlády.

Druhá svatba

Podruhé šel Husák k oltáři už jako šéf komunistické strany. Jeho druhou manželkou se v roce 1973 stala Viera Millerová. S tou se znal dlouhá léta, údajně se poprvé sešli už za druhé světové války. Svatbu původně neplánovali, ale sovětský vůdce Leonid Brežněv nerad viděl, že má vysoce postavený komunista z jeho satelitního státu nemanželský poměr. Husák se sňatku nebránil, protože Vieru hluboce miloval a byl s ní šťastný.

A to i navzdory její zarputilosti. Nikdy totiž nepřistoupila na stěhování do Prahy a zůstala v Bratislavě. Ze slovenské metropole však za manželem létala do hlavního města na víkendy státní helikoptérou.

Smrt první dámy

A právě ve vrtulníku vydechla naposledy. V roce 1977 první dámu socialistického Československa letecky přepravovali do nemocnice kvůli zlomené ruce. Před Bratislavou byla hustá mlha a pilot nad strojem ztratil kontrolu. Viera Husáková pád helikoptéry nepřežila.

Gustáv Husák, který byl tou dobou již prezidentem, se po tragickém skonu druhé lásky svého života už nikdy znovu neoženil.

Podle Štrougala na veřejnosti opět zachoval chladnou hlavu, když se o neštěstí dozvěděl. „Gusta si to poslechl, trošku si poplakal, ale nic neřekl. Pak šel od nás pryč. Zamířil jsem za ním: Gusto, nepotřebuješ něco? A on řekl: Ne. Ale chci ji vidět,“ svěřil komunista a Husákův přítel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.