Felix Slováček vyrazil do společnosti. Odborník varuje před nedodržením doby smutku

Felix Slováček se objevil ve společnosti tři dny poté, co jeho rodinu postihlo obrovské neštěstí. Pro někoho to může být příliš brzy, ale jak je známo, Felix byl vždy společenský a společnost mu dělala dobře i v dobách, když řešil jakékoliv starosti ve svém životě. Možná i proto chtěl na chvíli lidově řečeno vypadnout z domu, aby své myšlenky upřel i jinam než na zesnulou dceru. Odborník pro ŽivotvČesku.cz uvedl, zda je pro lidskou psychiku dobré nedodržet dobu pro takzvané držení smutku.
Felix Slováček ve středu večer vyrazil do společnosti. Zřejmě aby přišel na jiné myšlenky, zúčastnil se »Ostře sledovaného večera«, kam ho pozvala Olga Menzelová. Felix na fotografy rozdával úsměvy, u stolu se dokonce ocitl se svou bývalou milenkou Lucií Gelemovou.
Někdo by mohl odsoudit, že otec, kterému před pár dny zemřela dcera, tak brzy vyrazil mezi lidi. Jiní mají pro Felixe absolutní pochopení. Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila psychologa s otázkou, zda je dobré tak brzy po úmrtí blízké osoby vyrazit do společnosti. Psycholog Jeroným Klimeš před takovým jednáním spíše varuje.
"Dřív, když někdo umřel, tak bylo nakázáno, jak dlouho člověk musí držet smutek. Ten důvod, proč se držely smutky, byl ten, že když se ten člověk snažil být veselý, na všechny se smál a působil jako člověk, který všechno zvládá, tak když přišel domů po takové akci, tak zjistil, že se propadl do ještě větší deprese. Důvodem je, že po smrti blízké osoby zůstává psychika hodně zranitelná. Já tomu říkám, že je člověk na tenkém ledu, a když se na tom tenkém ledu pustí do nějakých velkých výkonů, tak se okamžitě propadne do mnohem hlubších depresí. Takže já bych nedoporučoval, aby člověk nějak brzy navštěvoval nějaké společenské akce," řekl Klimeš s tím, že pokud si ale člověk sedne ke stolu, snaží se být příjemný na lidi okolo a v rozumnou hodinu odejde, dá se to pochopit.
Podle odborníka na lidskou duši je také další možností to, že Felixe Slováčka doslova vypudila z domu takzvaná kompulzivní socioabilita.
"Jestliže je mu úzko a smutno a nevydrží sám se sebou, pak by se jednalo o takzvanou kompulzivní socioabilitu, tedy nutkavé družení, které se může projevovat mimo jiné u lidí, když ztratí blízkou osobu. Každopádně platí pravidlo, že by to člověk po úmrtí blízké osoby neměl začít roztáčet do vysokých otáček," dodal pro ŽivotvČesku.cz psycholog.
V obecné rovině se dá říci, že nošení smutku se odhaduje na čtyři až šest týdnů. V této době se lidé příliš neúčastní oslav, zábav a podobně. Ovšem truchlení je silně individuální záležitost a každý člověk se se ztrátou blízké osoby vyrovnává po svém.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.