Fiala bouchl do stolu: Vítku, takhle ne. Premiér staví do latě zlobivého koaličního partnera, který si už moc vyskakuje

Petr Fiala a Vít Rakušan
Petr Fiala a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2024

Komentář: Vládnímu hnutí STAN lídra Víta Rakušana narostla v novém roce křídla. Svět spatřilo známé video z volejbalové šatny s »fackou« premiéru Petru Fialovi, šéf hnutí rozjel pozoruhodné Debaty bez cenzury. A nejnověji ministr pro evropské záležitosti za STAN Martin Dvořák jmenoval bez porady s koaličními partnery zmocněnce pro euro. Pohár trpělivosti premiéra Petra Fialy tím přetekl a přišlo bouchnutí do stolu. A zmocněnec už není. S portálem ŽivotvČesku.cz zmapujeme průběh první vážné koaliční roztržky.

Vláda Petra Fialy na české poměry dlouhou dobu vykazovala vysokou soudržnost. Nesužovala ji obvyklá nemoc domácích ministerských týmů, kterou je řevnivost, vedoucí nakonec k politické krizi. Kdeže ale loňské sněhy jsou. Hnutí STAN s novým rokem ukázalo, že ve vládní koalici není jen do počtu a má vlastní ambice, za kterými hodlá kráčet.

Lídr hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan nejprve natočil video, ve kterém se nechal slyšet, jak premiéru Petru Fialovi sdělí, že je nutná více razantní politika. S novým píárovým týmem v zádech pak agilní ministr vnitra rozjel Debaty bez cenzury, které pořádá v regionech, které rozhodně nejsou stranám vládní koalice nakloněny. Už první diskuse v Karviné byla pořádná mela.

Se zvýšenou aktivitou hnutí STAN narůstalo nespokojené mručení v ODS, aby přišel krok, který vyvolal otevřený odpor. Ministr pro evropské záležitosti za STAN Martin Dvořák jmenoval, aniž by proběhla porada ve vládní koalici, zmocněncem pro euro svého poradce a člena Národní ekonomické rady vlády Petra Zahradníka. A to už bylo moc na koaliční partnery i anglického gentlemana Petra Fialu. 

Předseda vlády poprvé svolal dohodovací řízení, první kolize vládní sestavy propukla naplno. Petr Fiala tak nezvykle razantně nejen bouchl do stolu, ale dal také najevo, kdo velí kabinetu. Výsledkem rokování je, že žádný zmocněnec už zase není a k euru bude vypracována analýza. Obvyklé únikové řešení z nepříjemné štrapáce. Celá situace ale ukazuje na rostoucí ambice hnutí STAN, které ještě premiéra mohou notně potrápit.

Silná gesta protestu totiž mají svoji hranici, které si je vědom jak Petr Fiala, tak Vít Rakušan. Premiér nemá možnost reagovat tvrdě, například návrhem na výměnu ministrů za STAN. Byl by to konec jeho vlády. "Zkuste postavit do latě koaličního partnera, na kterém závisí vaše vláda. Poslanecký klub Starostů má 33 lidí. Bez něj by vláda neexistovala," suše podotkla mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Ba co víc, nejen v otázce přijetí eura má STAN názorového spojence na Pražském hradě. Byl to prezident Petr Pavel, který na Nový rok otázku přistoupení ke společné evropské měně otevřel ve svém ostře sledovaném projevu.

Premiér Petr Fiala se následnou debatu pokusil ukončit prohlášením, že euro není tématem tohoto volebního období, ale jak ukázaly tyto dny, hnutí STAN tím neodradil. Je tedy zřejmé, že kromě souboje vláda –⁠⁠⁠⁠⁠ opozice se rýsuje soupeření STAN –⁠⁠⁠⁠⁠ ODS. A otázkou je, zda více uspěje umírněnost a trpělivost Petra Fialy, nebo razance a agilnost Víta Rakušana. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.