Fiala se omluvil za zpožděné vyměření důchodů. V kontextu slibů premiéra je to výsměch lidem, okomentoval situaci Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2023

Komentář: Premiér Petr Fiala (ODS) se omluvil lidem, kteří čekají déle, než stanovuje zákon, na vyměření důchodů. Na rozhodnutí má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) tři měsíce. Víc než 90 dnů nyní čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Šéf ČSSZ František Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt. Pro ŽivotvČesku.cz smutnou situaci v rámci toho, jak funguje stát, okomentoval bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

"Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho a je to neúměrné nebo není to v pořádku," řekl premiér s tím, že vláda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se problémem zabývají. Krátkodobým opatřením je, aby se dostali dopředu ti, u nichž by mohlo dojít k sociálně-právnímu ohrožení. Situaci podle Fialy zavinily neočekávaný zájem o předčasné důchody, výplaty výchovného, ale i dědictví v podobě nízké digitalizace resortu.

"Proběhla personální opatření, posilují se pracovníci, kteří jsou zaškolení na to, aby to mohli vyřizovat, takže nějaký pozitivní dopad už tam je. Jedná se se zdravotními pojišťovnami, aby se zjednodušily některé procesy, takže některé kroky se dělají," konstatoval premiér. V dalších agendách ČSSZ problém není, hájil úřad.

Mezi důvody průtahů ve vyměřování penzí vyjmenoval Fiala extrémně vysoký počet podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku, žádosti o výchovné, komplikovanou situaci v personální oblasti, ale i rutinní chod v resortu práce a sociálních věcí před nástupem současné vlády. "Řada věcí fungovala rutinně, ale nedocházelo k té tolik potřebné digitalizaci, která by tohle všechno zvládla. Nefungovalo dobře vedení úřadu práce, tam došlo k výměně. A do toho ještě přišly některé věci, které se třeba úplně nedaly předvídat, a to je v důsledku inflace například výhodnost předčasných důchodů, což způsobilo nápor na ten systém. Nárůst žádostí byl asi o 80.000 osob, ale vzrostla i agenda s dalšími žádostmi," řekl.

Podle Andora Šándora nejde v tomto případě o omluvu, ale o princip, jakým politici k lidem přistupují. "Myslím si, že v kontextu slibů, které pan premiér učinil v předvolební době prezidenta Pavla, ale i předvolební době voleb do Sněmovny, je to takový výsměch důchodcům. Nikdo se nemůže divit lidem, kteří přemýšlí o konci svého života v důchodu tak, aby měli co možná nejlepší podmínky. Samozřejmě lidé, kteří v politice berou okolo dvou set tisíc za výkony, které jsou opravdu hodné zřetele, to mohou považovat za marginální věc. Myslím si, že to je další ukázka odtrženosti politiků od normálního života. Je pochopitelné, že když někdo bere kolem dvou set tisíc korun a více, tak že když dostane o tisícovku méně, ho to moc nebolí. Doufejme, že to není trend, že když někdo nesplní zákon, tak se jen omluví. Zákony mají platit pro všechny, o to více pro státní správu. Nemám žádný problém, aby se s penzijním systémem něco provedlo, ale musí to mít logiku a musí to fungovat. Politici se na tohle měli připravit. Když člověk ze zákona platí sociální pojištění a zpozdí se, tak ho penalizují. Když se zpozdí stát, tak se bude omlouvat? Mělo byt to být fér a všichni by to měli mít rovné," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

V případě opatření, která zaváděla koaliční vláda, podle premiéra platí, že byla zaváděna v podstatě v plně digitalizované formě, jednalo se například o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. "Problémy jsou s klasickými agendami - pokud jsou přetíženy, tak v této podobě systém nefunguje. U úřadů práce už ke změně došlo. A tam se ta situace významně zlepšila. Když si vezmeme jenom třeba tady v Praze, v některých částech Prahy třeba žádost u příspěvku na bydlení se vyřizovala 120 dní a dnes se vyřizuje 30 dní. Čili tam došlo k výraznému zlepšení," uvedl.

Boháček poslancům sněmovního sociálního výboru řekl, že ČSSZ chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů, ten současný je starý 40 let a umí ho obsluhovat velmi malá skupina zaměstnanců. Na nový systém chce získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let a rozdělen by měl být do postupných kroků.

Celkem dostala ČSSZ podle Boháčka loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Část lidí si tehdy výplatu odložila a nyní žádá ještě o přepočítání částky. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51.000 mužů a nově teď také žen, které se chystají do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci.

Podle ředitele bylo minulý týden žádostí o důchod, které nebyly přes tři měsíce vyřízené, 22.000. Z nich 18.000 se týkalo předčasných důchodů. Tento týden evidoval úřad 18.000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14.000 o předčasnou penzi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.