Fialova vláda se o moc bát nemusí. Demonstrace a opozice nemají šanci. Rozdrobenost a kanibalismus, popsal exhejtman Hašek důvody
Komentář: Demonstrace na pražském Václavském náměstí byla hlasitá, zněla hodně silná slova. A to je tak vše. Opoziční ANO a SPD bouří v Poslanecké sněmovně, v televizních debatách a na sociálních sítích. A to je tak vše. Vláda Petra Fialy drží jako skála a nezdá se, že by se hodlala poroučet do propadliště dějin. Bývalý hejtman Michal Hašek pro ŽivotvČesku.cz analyzoval důvody, proč může být Fialův kabinet nyní v klidu. Poukázal například na rozdrobenost opozice.
Víkendový protest na hlavním pražském náměstí byl už několikátý v řadě. Ani jedna z demonstrací vládou nepohnula, Petr Fiala může nerušeně prezentovat svoji vizi restartu České republiky a nerozrušovat se nespokojenci sdruženými kolem Jindřicha Rajchla. Jako nadbytečná se proto ukázala jedovatá slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, která srovnávala akci z »Václaváku« s ostravskými Dny NATO. Z porovnávání vskutku krvácely oči, jak portál ŽivotvČesku.cz poznamenal v komentáři.
Někdejší úspěšný hejtman a vrcholný politik ČSSD s bohatými politickými zkušenostmi Michal Hašek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, proč se Petr Fiala nemusí znepokojovat z Rajchlových protivládních akcí. "Víkendová, ale i jiné proběhnuvší demonstrace pětikoalicí a její vládou nehnou samy o sobě. Chybí zatím integrace parlamentní a neparlamentní opozice a dohoda o postupu vedoucímu jednak ke konci Fialovy vlády, jednak k rychlým novým volbám," upřesnil Hašek pro ŽivotvČesku.cz.
Podle exhejtmana je s podivem, že organizátoři sobotního protestu nerozjeli na Václavském náměstí oficiální petiční akci s výzvou k demisi vlády. "Petice teď mohla běžet měsíc do státního svátku 28. října a mohla znamenat získání jasného mandátu od občanů. Takovou petici by mohli organizátoři posléze osobně předat například šéfům parlamentních komor, prezidentu republiky či panu premiérovi," vypočetl dále Hašek pro ŽivotvČesku.cz.
Opozice je pak rozdrobená, což Fialově pětikoalici hraje mocně do karet. Podle Haška vládne v řadách odpůrců kabinetu i takzvaný politický kanibalismus.
"Rozdrobená opozice, která si hraje na vlastním písečku, či dokonce s predátorskou politikou kanibala ostatních, zatím reálnou šanci na pád vlády nedává. Opozice má jen krátký čas na to tento stav změnit. Vždyť nejpozději podzim 2024, kdy budou krajské a senátní volby, by měl být generálkou spojené, případně alespoň spolupracující opozice v politickém souboji se stranami vládní koalice," podotkl bývalý hejtman pro ŽivotvČesku.cz.
Jedinou - byť příliš nepravděpodobnou - možností je tak rozpad pětikoalice a následný pád Fialovy vlády. K takovému scénáři došlo na Slovensku, kde se kabinet premiéra Igora Matoviče postupně rozložil a nakonec zkolaboval. V Čechách se ale nic takového nerýsuje.
"Ke konci vlády v současné době by musel přijít buď obří skandál, nebo by se koalice musela začít drolit při podstatných hlasováních. Ovšem při 108 - většině pojištěné ještě hlasem exhejtmana Ivo Vondráka - to nevidím jako příliš pravděpodobné," dodal Hašek pro ŽivotvČesku.cz.
Kontrast mezi pětikoalicí, která drží při sobě a odolává i skandálům typu »Dozimetr«, a roztříštěnou opozicí je očividný. Na straně opozice se zjevuje jeden nový lídr za druhým, každý z nich přitom touží mít vlastní politickou stranu nebo hnutí. Rivalita dosahuje až absurdních rozměrů, nechybí vzájemné přestřelky na sociálních sítích. Situaci opozice komplikuje také postoj k válce na Ukrajině, kdy se radikálnější část nespokojenců netají proruskými sympatiemi, což je pro jiné nepřijatelné.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.