Komentář: Pekarová Adamová se opět předvedla. Z jejího srovnání demonstrace na Václaváku a Dnů NATO krvácí oči

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2023

Komentář: Dvě akce, které spolu nemají nic společného. Jednou byla v sobotu demonstrace na Václavském náměstí, kterou uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost), druhou Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku (akce pokračuje i v neděli, pozn. red.). Někteří ovšem na obě akce nahlíželi jako na jakési sportovní - možná válečné - klání. Pointa se jejich pohledem odrážela v tom, kolik na kterou akci dorazí lidí. Nejhloupější srovnání ovšem nabídla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která na sociální síti X předvedla »velikost svého intelektu«, když českou společnost rozdělila na dva tábory - na příznivce někdejšího vojenského paktu osmi evropských zemí východního bloku, existujícího v letech 1955 až 1991, a pak podporovatele NATO - kdo se šel podívat s dětmi na letadla, Pekarová ho i s jeho potomky označila za toho, kdo ví, čemu je potřeba se bránit. Pro ŽivotvČesku.cz vyjádření Pekarové okomentoval Andor Šándor, který stejně jako někteří žasl nad tím, co je politička schopna »vytvořit«.

Pěkně ale popořádku. První den víkendu, dozvuk letních dní, dvě akce. Na jedné straně tisíce lidí v Praze, kteří se zúčastnili protestu proti české vládě, který v centru města uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Na straně druhé Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku, které navštívilo přibližně 100 tisíc lidí. A pak vyjádření šéfky »tříprocentní« strany TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.

"Na dnech Varšavské smlouvy na Václavském náměstí bylo o cca 90 tisíc méně lidí než na Dnech NATO. Myslím, že to vypovídá o tom, na jaké straně česká společnost stojí. Ráda bych občanům poděkovala, protože drtivá většina ukazuje, že ví, kdo je agresor a čemu se musíme bránit," uvedla Pekarová na sociální síti X.

Pohledem Pekarové se tedy na Václavském náměstí sešli lidé, kteří jsou podporovateli bývalého vojenského paktu osmi evropských zemí východního bloku, který existoval v letech 1955 až 1991. Ostrava hostila veřejnost, která ví, kdo je agresor a čemu se ČR musí bránit. A to bez ohledu na to, že v první skupině se nacházeli třeba lidé, pro které je život v milované a rodné zemi čím dál těžší, a připojí se ze zoufalosti k demonstraci bez hlubší myšlenky, a ve druhé mírumilovní lidé, kteří se zkrátka přišli podívat se svými dětmi na show, dát si pivo a párek.

"Myslím, že dehonestovat právo demonstrovat, které zajišťuje Ústava České republiky, takto jednoduchým způsobem o počtu lidí, kteří navštívili Václavské náměstí a Dny NATO, neslouží vůbec k tomu, k čemu Dny NATO slouží. Já bych řekl, že to, co za dlouhé roky vytvořil Zbyněk Pavlačík, je úctyhodná věc a není potřeba ji shazovat, a to nepříliš rozumným srovnáním toho, co se událo v sobotu. Hodnotit Rajchlovu demonstraci způsobem, který neodpovídá realitě, nepomůže ani vládě, ani ničemu, co by ČR potřebovala. Jinými slovy, pohrdání nějakou skupinou lidí, která má problém s politikou vlády a snaží se demokraticky vyjádřit svůj názor, mi přijde zbytečné a ničemu to neslouží," okomentoval srovnání Pekarové pro ŽivotvČesku.cz generál ve výslužbě a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Pod příspěvkem Pekarové se našla řada lidí, kteří s političkou a jejím výrokem skálopevně souhlasili, ale našly se i názory, jako připsal bývalý šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš. "…a na dnech NATO bylo zhruba třikrát tolik lidí, než kolik bude TOP 09 volit díky Vaší inteligenci a moudrosti v příštích volbách."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.